نتایج شوراهای ولایتی اعلام شد

31 ثور 1393/

کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج ابتدایی انتخابات شوراهای ولایتی را اعلام کرد. قرار بود این نتایج سه روز پیش اعلام شود، اما کمیسیون انتخابات می‌گوید به دلیل دقت بیشتر، نتایج با سه روز تاخیر اعلام شد.
ضیاالحق امرخیل، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات روز سه شنبه (۳۰ ثور/ ۲۰ می) با اعلام نتایج انتخابات شوراهای ولایتی گفت: «به خاطر بهبود یا به خاطر دقت یا به خاطر ضایع نشدن حق (نامزدان)، نتایج ابتدایی شوراهای ولایتی سه روز به تعویق افتاد. mnandegar-3امیدواری زیاد است که نتایج نهایی به تاریخ ۱۷ جوزا اعلام شود.»
نتایج شوراهای ولایتی در صفحه انترنتی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شده و لیست برنده‌گان هر ولایت در صفحه انترنتی این کمیسیون قابل دریافت است.
افزایش محلات رای دهی در دور دوم انتخابات
کمیسیون انتخابات افغانستان ۴۰۰۰ محل جدید رای دهی را در در دور دوم انتخابات در سراسر این کشور ایجاد می‌کند. مشکل کمبود اوراق رای دهی در دور اول این کمیسیون را وادار کرده تا در دور دوم محلات بیشتری برای رای دهنده‌گان در نظر گیرد.
مسئولان کمیسیون انتخابات می‌‍گویند محلات جدید به خاطری ایجاد شده تا مردم در دور دوم انتخابات از رای دادن محروم نشوند. در انتخابات ۱۶ محل ده‌ها هزار رای دهنده به دلیل تمام شدن اوراق رای دهی از حق رای محروم شدند.
رییس دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات در نشستی که به منظور آغاز آگاهی عامه در مورد انتخابات در کابل برگزار شده بود، گفت: «در ۳۴ ولایت افغانستان برای زیاد کردن محل رای دهی بر سر یک فورمول مشخص کار کردیم و به صورت همسان در ۳۴ ولایت این محلات زیاد شده است.»
کمیسیون انتخابات در دور دوم ۱۵ میلیون ورق رای دهی را برای رای دهندگان در نظر گرفته است. این در حالی است که در دور اول حدود ۷ میلیون در انتخابات شرکت کردند. تقلب گسترده در محلاتی که جدیدا ایجاد شده و استفاده از ور‌ های رای دهی اضافی، از نگرانی اصلی دور دوم انتخابات است.
همکاری نهادهای مدنی
کمیسیون انتخابات از نهادهای مدنی خواست تا در دور دوم افغانستان با این کمیسیون همکاری کنند. این کمیسیون می‌گوید در دور اول نهادهای مدنی توانستند در آگاهی دهی مردم از روند انتخابات و ارزش رای، هفت میلیون تن را به پای صندوق های رای بیاورند.
در دور اول انتخابات جوانان طرح‌هایی را در شبکه های اجتماعی دست به دست می کردند که در آن ها مردم به رای دادن و تعیین سرنوشت به صورت آزاد و دموکراتیک تشویق می‌شدند.
عبدالرحمان هوتکی، معاون کمیسیون مستقل انتخابات از نهادهای مدنی و جوانان خواست آن گونه که در دور اول انتخابات در آگاهی عامه سهم گرفته اند، در دور دوم نیز با این کمیسیون همکاری کنند: «رهبری کمیسیون انتخابات از تمام نهادهای جامعه مدنی تقاضا می نماید تا در بلند بردن سطح آگاهی مردم در مورد انتخابات، در رابطه به نظارت از انتخابات و در ارتباط آگاهی عامه با کمیسیون همکاری نمایند.»
مشارکت زنان
در همین حال شبکه زنان افغان نیز با برگزاری نشستی در کابل از زنان افغانستان خواستند تا در در دور دوم به صورت گسترده در انتخابات شرکت کنند و از حق رای شان استفاده نمایند.
زهرا یفتلی، عضو شبکه زنان افغان در این نشست گفت دو نامزد پیشتاز باید برنامه های عملی شان را برای بهبود وضعیت حقوق بشری زنان ارائه کنند تا زنان براساس همین برنامه ها رای دهند.
خانم یفتلی گفت: «ما پلان و استراتژی واضح تری را از کاندیدان محترم می خواهیم که برنامه هایی را برای زنان ارائه کنند تا مشارکت زنان در انتخابات بیشتر شود. منظور ما زنان کابل نیست بلکه زنان در ولایات و ولسوالی ها نیز باید مدنظر گرفته شوند.»
این شبکه از نیروهای امنیتی نیز خواست در روز انتخابات زمینه حضور گسترده زنان در انتخابات را فراهم کنند تا زنان هراسی از ناامنی و تهدیدهای امنیتی نداشته باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :