نتیجۀ آزمایش طب عدلی دربارۀ مرگ فرنود گم است

گزارشگر:شنبه 24 سنبله 1397 ۲۳ سنبله ۱۳۹۷

mandegar-3بسته‌گان شیرخان فرنود، می‌گویند که با گذشت نزدیک به‌ سه ‌هفته، وزارت صحت عامه تاکنون نتیجۀ آزمایش‎های طب عدلی را در اختیار آنان قرار نداده است.
برادرزادۀ شیرخان فرنود می‌گوید که نمونه‌یی از طب عدلی برای آزمایش به شفاخانه «کیور» در کابل نیز فرستاده شده است، اما آن شفاخانه نیز نتیجۀ آزمایش را از آنان پنهان کرده است.
شاه‌خان شیرزاد، ادعا می‌کند که این پنهان‌کاری‌های حکومت شک و تردیدها را دربارۀ احتمال «کشته‌شدن» شیرخان فرنود در زندان بگرام بیشتر می‌سازد.
او گفته که آقای اشرف غنی، آیا برای شما لازم نیست و جالب نیست که علت اصلی مرگ شیرخان فرنود را بدانید؟ برای مردم افغانستان اما بسیار مهم است! برای ما اعضای خانوادۀ فرنود نتیجۀ آزمایش بسیار مهم است.
به دنبال افزایش شک و تردیدها دربارۀ چه‌گونه‌گی مرگ شیرخان فرنود در زندان بگرام، وزارت صحت عامه به طب عدلی دستور داد تا علت مرگ او را بررسی کند.
وزارت صحت عامه، هفتۀ گذشته اعلام کرد که به گفتۀ مسوولان این وزارت پس از آزمایش‌های طب عدلی مشخص شد که هیج‌گونه علایمی مبنی بر مرگ جبری آقای فرنود دیده نشده‌ است.
اما اکنون، مسوولان در این وزارت نتیجۀ آزمایش‌های طب عدلی را نشان نمی‌دهند، اما علت درگذشت شیرخان فرنود را سکتۀ قلبی می‌گویند.
در همین حال، شماری از حقوق‌دانان و استادان دانشگاه، پنهان‌کردن نتیجۀ آزمایش‌های طب عدلی را غیرقانونی می‌دانند.
وحید فرزه‌یی، حقوق‌دان در این باره می‌گوید: بربنیاد احکام قانون جزایی افغانستان، خانوادۀ فرنود و شهروندان افغانستان حق دارند که این را بدانند نتیجۀ طب عدلی دربارۀ کالبدشگافی شیرخان فرنود چه بوده است، اگر این آزمایش انجام شده است و اگر این آزمایش صورت نگرفته است چرا نگرفته است.
به روز دوم ماه سنبله، خبر مرگ شیرخان فرنود، بنیان‌گذار کابل بانک درحالی همه‌گانی شد که دورۀ ده‌سالۀ حبس‌اش را در زندان بگرام سپری می‌کرد.
بربنیاد حکم دادگاه، شیرخان فرنود، به جرم پول‌شویی و اختلاس به ۱۰سال زندان و پرداخت ۲۳۷میلیون دالر پول اختلاس و ۹۶میلیون دالر بهره‌جویی از این پول محکوم شده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.