نتیجۀ فشار سیگار بر پنتاگون: اطلاعات محرمانۀ نیروهای امنیتی افغانستان افشا می‎شود

چهار شنبه 15 دلو 1393/

وزارت دفاع امریکا گفته است بخشی از اطلاعات مربوط به نیروهای امنیتی افغانستان را که قبلاً محرمانه بود، در اختیار عموم قرار می‌دهد.
خبرگزاری رویترز گزارش داده که این تصمیم پنتاگون پس از آن اتخاذ شده است که اداره بازرسی عمومی امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) از آنچه که پنهانکاری غیرموجه پنتاگون در مورد نیروهای امنیتی افغان خواند، انتقاد کرده بود.
mnandegar-3وزارت دفاع امریکا قبلا گفته بود اگر اطلاعات مربوط به نیروهای امنیتی افغانستان را منتشر کند، گروه‌های شورشی مخالف دولت از آن بهره‌برداری خواهند کرد و انتشار این اطلاعات ممکن است جان نیروهای امنیتی را به خطر اندازد.
مقام‌های امریکایی همچنین می‌گویند -دولت افغانستان از آنها خواسته بود جزئیات اطلاعات مربوط به نیروهای امنیتی این کشور را در اختیار عموم قرار ندهد.
اما حالا سخنگوی سیگار گفته است که وزارت دفاع امریکا در این مورد تجدید نظر کرده و بخش اعظم اطلاعات را در اختیار سیگار قرار داده و فعلا سیگار مشغول بررسی این اطلاعات است.
یک سخنگوی ارتش امریکا نیز تایید کرده که حالا زمان مناسبی است که بخش اعظم اطلاعاتی که سیگار خواستار غیر محرمانه شدن آن بود، در اختیار عموم قرار بگیرد.
وزارت دفاع امریکا در شش سال گذشته، هر چهار ماه یکبار جزئیات مصارف و اطلاعات مربوط به نیروهای امریکا در افغانستان، ماموریت این نیروها و وضعیت کلی نیروهای افغانستان را به سیگار می‌فرستاده ولی در آخرین چهارماهه سال ۲۰۱۴ پنتاگون اعلام کرد که آمار و ارقام مربوط به نیروهایش در افغانستان و اطلاعات مربوط به وضعیت نیروهای امنیتی افغان، جزء اطلاعات محرمانه است و آن را به سیگار نفرستاد.
جنرال جان کمپبل فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان گفته بود بخشی از اطلاعات بخاطر حفاظت از نیروهای امنیتی افغان باید سری نگهداشته می‌شد.
اما سیگار ارتش امریکا را متهم به محروم کردن امریکایی‌ها از دسترسی به اطلاعاتی کرده بود که به باور سیگار بدون آن اطلاعات، سنجش موفقیت یا عدم موفقیت برنامه‌های امریکا در افغانستان امکانپذیر نیست.
جنرال کمپبل می‌گوید پس از تقاضای سیگار، ارتش امریکا اسناد و مدارک مربوط به نیروهای امنیتی افغان را مجددا بررسی کرد و آنچه را که قابل انتشار بود از طبقه‌بندی اطلاعات محرمانه خارج کرد.
اطلاعاتی که قبلا توسط نظامیان امریکایی محرم خوانده شده بود، شامل مدارکی مربوط به وضعیت نیروی هوایی افغانستان و همچنین توانایی نیروهای امنیتی افغان، تجهیزات و و سایل آنها بوده است.
سیگار از پنتاگون پرسیده بود که چه مقدار پول را در عرصه سواد آموزی نیروهای افغان مصرف کرده و نیروی هوایی افغانستان چه تعداد هواپیما در اختیار دارد.
هنوز معلوم نیست چه مقدار از این اطلاعات که قبلا محرم خوانده شده بود، منتشر خواهد شد.
ماموریت نیروهای ایتلاف بین‌المللی تحت رهبری امریکا در آخر سال ۲۰۱۴ به پایان رسید ولی حدود ۱۲ هزار تن از نظامیان خارجی که اکثر امریکایی هستند در افغانستان باقی مانده‌اند. ماموریت اصلی این افراد، آموزش نیروهای افغان است.
در ۱۳ سال گذشته امریکا بیش از ۱۰۰ ملیارد دالر در افغانستان خرچ کرده که ۶۵ میلیارد آن در زمینه آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان هزینه شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :