نخستین جشنوارۀ «زعفـران کابل» برگـزار شد

گزارشگر:سه شنبه 14 قوس 1396 ۱۳ قوس ۱۳۹۶

mandegar-3نخستین جشنواره زعفران کابل به هدف آگاهی از اهمیت این محصول زراعتی در بهبود درآمدهای کشاورزی و تقدیر از دهاقین زعفران کار در شهر کابل برگزار شد.
عمرجان منگل، رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کابل روز دوشنبه (۱۳ قوس) در این جشنواره، کشت زعفران در کشور را در حال گسترش خوانده و گفت که این محصول، نقش مهمی در بهبود درآمدهای کشاورزی مردم کشور دارد.
وی همچنان افزود: «وزارت زراعت در سال جاری ۶۲۵۰ کیلو گرام پیاز زعفران برای دهاقین زعفران کار در کابل توزیع کرده است».
آقای منگل همچنین افزود: «در سال روان خورشیدی ۱۰۴ نفر از دهاقین کابل مصروف کشت زعفران بوده اند و حاصلات قناعت بخشی را به دست آورده اند».
وی همچنان بیان داشت که این وزارت برای ارتقای سطح ظرفیت دهاقین زعفران کار و توسعه کشت زعفران در کابل،۴۲۰ تن از دهقانان را در بخش‌های مختلف کشت زعفران و نیز بازاریابی برای آن آموزش داده است.
این درحالی است که به گفته آقای منگل، در سال جاری بیش از ۵۰ جریب زمین در کابل تحت کشت زعفران بوده که این میزان،هفت جریب بیشتر از سال گذشته را نشان می‌دهد.
وی همچنان افزود:»این وزارت در حدود ۱٫۵ تُن از حاصلات زعفران دهقانان کابل را برای توزیع در دیگر نقاط کشور از آنان خریداری کرده است».
کیفیت زعفران کابل درحالی که تاکنون برای استندردهای جهانی مورد آزمایش قرار نگرفته است اما مسوولان در وزارت زراعت می‌گویند که زعفران این ولایت از نگاه کیفیت، در بازار های جهانی جایگاه خوبی را کسب خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.