نخستین مرکز تشخیص و درمان سرطان در کابل تهداب‌گذاری شد

گزارشگر:یک شنبه 19 قوس 1396 ۱۸ قوس ۱۳۹۶

سنگ تهداب نخستین مرکز تشخیص و درمان بیمارهای سرطانی در بیمارستان تدریسی علی آباد دانشگاه کابل گذاشته شد.
مرکز تشخیص و درمان بیماری‌های سرطانی به کمک سازمان بین‌المللی انرژی اتمی با هزینه ۲۷ میلیون دالر ساخته می‌شود. بر بنیاد اظهارات mandegar-3مسوولان، این مرکز به سراسر افغانستان توسعه داده می‌شود و همه باشند‌گان کشور خدمات ارایه خواهد کرد.
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، روز شنبه (۱۸ قوس) در مراسم تهداب گذاری این مرکز گفت که پس از چند دهه ناآرامی و انقطاع طولانی، این مرکز که در گذشته هم فعال بوده، باردیگر گشوده می‌شود.
داکتر عبدالله افزود که در سال ۲۰۰۴ میلادی درباره تجهیز و آماده‌سازی این مرکز با رییس سازمان انرژی و اتمی به توافق رسیدیم؛ اما به دلایلی کار ساخت‌وساز و تجهیز مرکز تا کنون به تعویق افتیده بود.
وی به مسوولان هدایت داد که در تسریع کار ساخت‌وساز و تجهیز مرکز تشخیص و تداوی سرطان بکوشند و اجازه ندهند باردیگر کار آماده‌سازی این مرکز با تأخیر روبرو گردد.
رییس اجرایی از موظفین دانشگاه طبی کابل خواست که در حفظ و مراقب و نگه‌داری از تجهیزات و امکانات این مرکز به‌گونه جدی بکوشند.
داکتر عبدالله گفت که با بهره‌برداری مرکز تشخیص و تداوی امراض سرطانی، بخش کلانی از مشکلات شهروندان کشور که متأسفانه در کشورهای منطقه و جهان سرگردان هستند، مرفوع خواهد شد.
در ادامه، دکتر نجیب‌الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی گفت که تهداب‌گذاری این مرکز نشان می‌دهد که نهادهای اکادمیک و تحصیلات عالی افغانستان ظرفیت و توانایی خوبی در بخش صحی دارند.
وزیر تحصیلات عالی ابراز داشت که با افتتاح این مرکز مشکل هزاران شهروند دچار بیماری سرطان تا اندازه‌یی مرفوع خواهد شد.
آقای خواجه‌عمری تأکید کرد که نهادهای اکادمیک و دانشگاه‌های افغانستان باید با معیارهای منطقه‌یی و جهانی برابر شوند در غیر آن از کاروان پیشرفت باز خواهیم ماند و به اهداف‌مان نخواهیم رسید.
در این برنامه، رییس دانشگاه طبی کابل و سرپرست ریاست سازمان انرژی اتمی افغانستان دربارۀ اهمیت و نقش این مرکز سخن زدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.