نخست‏وزیر ایتالیا: پس از ۲۰۱۴ نیز در افغانستان می‌مانیم

/

انریکو لِتا نخست وزیر ایتالیا در سفری به کابل گفت که کشورش به حضور نظامی خود در افغانستان پس از خروج نیروهای بین المللی از این کشور در سال ۲۰۱۴ ادامه می‎دهد.
آقای لتا که در یک نشست مشترک خبری با رییس‌جمهور کرزی سخن می‎گفت، در مورد تعداد نظامیان ایتالیایی پس از سال ۲۰۱۴ توضیحی نداد، اما گفت که نیروهای ایتالیایی در چهارچوب ماموریت آموزشی در افغانستان خواهند ماند.
ایتالیا ۲,۸۲۵ سرباز در افغانستان دارد که عمدتاً در کابل و هرات مستقر هستند و فرماندهی نیروهای بین‎المللی در ولایت هرات را به عهده دارند.
نخست وزیر ایتالیا گفت: «بدون شک ما طرفدار ادامه تعهد و همکاری‎های خود با افغانستان در چارچوب همکاری دوجانبه هستیم و از طریق سازوکارهای چندجانبه‎یی که ما هم عضو آنها هستیم، متعهد هستیم.»
از جمله سازمانهای چندجانبه‎یی که آقای لتا به آن اشاره کرد، سازمان ناتو است. او افزود که کشورش از طریق این پیمان هم به ادامه همکاری‎های خود با افغانستان متعهد است.
او تاکید کرد که ماموریت نظامیان ایتالیایی پس از ۲۰۱۴ از همکاری‌های امنیتی به همکاری‌های آموزشی «تغییر» خواهد کرد.
اگر چه آقای لتا در مورد تعداد نظامیان ایتالیایی که پس از خروج ناتو از افغانستان در این کشور خواهند ماند، آماری ارایه نکرد، اما پیش از این وزیر دفاع ایتالیا در سفری به افغانستان گفته بود که احتمالاً ۵۰۰ تا ۷۰۰ نظامی ایتالیایی در افغانستان خواهند ماند.
نخست‎وزیر ایتالیا افزود که همکاری‎های کشورش پس از ۲۰۱۴ تنها به کمک‎های نظامی و امنیتی محدود نخواهد بود، بلکه در زمینه‎های گوناگون و از جمله آموزش و پرورش، توسعه روستایی و رشد اقتصادی افغانستان ادامه خواهد یافت.
آقای لتا تاکید کرد: «من به رییس جمهوری کرزی اطمینان دادم که افغانستان تنها گذاشته نخواهد شد.»
او افزود که کشورش برای این که دستاوردهای بیش از یک دهه اخیر در افغانستان پایدار و غیرقابل بازگشت شود، ایتالیا به همکاری‎های خود به حکومت افغانستان ادامه می‌دهد.
حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در این کنفرانس خبری گفت: «با اطمینان با شما گفته می‎توانم که افغانستان از حضور ایتالیا در افغانستان پس از ۲۰۱۴ استقبال می‎کند.»
رییس‌جمهوری افغانستان از حضور ۱۲ ساله ارتش ایتالیا در افغانستان و کمک به امنیت و همکاری‎های اقتصادی این کشور به کشورش تقدیر و سپاسگزاری کرد.
آقای کرزی روز شنبه در یک نشست دیگر خبری در کابل گفت که کشورهای عضو سازمان پیمان ناتو خواستار حضور ادامه نظامی خود در افغانستان هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.