نخست وزیر روسیه: از همکاری روسیه با افغانستان تردید نداشته باشید

گزارشگر:شنبه 11 عقرب 1396 ۱۰ قوس ۱۳۹۶

دیمتری مدودوف نخست‌وزیر فدراسیون روسیه در دیدار با رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، در حاشیۀ نشست سران حکومت‌های شانگهای در شهر سوچی روسیه، گفت: کشورش از یک افغانستان مستقل، آزاد، مرفه و با ثبات حمایت می‌کند.
mandegar-3آقای مدودوف افزود که موضوع اقتصادی و توسعۀ تجارت میان افغانستان و روسیه برای کشورش از اهمیت بالایی برخوردار است و باید میزان دادوستد میان مسکو- کابل افزایش یابد.
در این دیدار نخست‌وزیر روسیه همچ‌نان علاوه کرد که روسیه آماده است در پروژه‌های زیربنایی در افغانستان از جمله ترمیم فابریکه‌های برق و برق‌رسانی در کابل و هم‌چنان خطوط راه آهن با افغانستان همکاری کند.
آقای مدودوف، از آماده‌گی کشورش به حمایت از پروژۀ کاسا یک هزار و تاپی سخن زد و خطاب به رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، گفت که در تعهد و همکاری روسیه با افغانستان شک نداشته باشید.
دیمتری مدودوف هم چنان با ابراز این‌که روسیه آمادۀ همکاری‌های نظامی- امنیتی با افغانستان است، تصریح کرد که چنانچه پیش‌بینی می‌کردیم، همکاری طالبان و داعش قضیۀ افغانستان را پیچیده‌تر ساخته است.
نخست‌وزیر روسیه با تأکید به حمایت از پروسۀ صلح و ثبات در افغانستان گفت که در این زمینه به تلاش‌های‌شان در چارچوپ روند مسکو و میکانیزم‌های دیگر ادامه می‌دهند.
دیمتری مدودوف، بر مبارزه با مواد مخدر در افغانستان تأکید ورزید و گفت که در این خصوص نیازمند مذاکره و پیشرفت هستیم. در ادامه، رییس اجرایی حکومت افغانستان گفت: مشکل امنیتی هنوز یکی از چالش‌ها و نگرانی‌های اصلی افغانستان است و ما عملاً با گروه‌های تروریستی در جنگ هستیم.
دوکتور عبدالله عبدالله همچنان علاوه کرد که ما در مقابل یک دشمن مشترک می‌جنگیم و طالبان زمینۀ حضور داعش و دیگر گروه‌های تروریستی را در افغانستان فراهم ساخته‌ است.
رییس اجرایی همچنان افزود که حضور داعش در برخی از مناطق افغانستان مایۀ نگرانی است و حکومت وحدت ملی برای سرکوب داعش گام‌های مهمی برداشته و اقدامات قاطعی برای ریشه‌کن ساختن این گروه در راه است.
دوکتور عبدالله عبدالله از نخست‌وزیر روسیه خواست تا در این مبارزه افغانستان را یاری نماید.
رییس اجرایی کشور در بخش همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور گفت: افغانستان خواهان توسعه و افزایش همکاری‌های اقتصادی میان روسیه و افغانستان می‌باشد.
رییس اجرایی تأکید کرد که حکومت به مشکلات و نگرانی‌های شرکت‌های روسیه که خواهان سرمایه‌گذاری در افغانستان هستند رسیدگی نموده و امیدوار است تا این شرکت‌ها در افغانستان سرمایه‌گذاری نمایند.
وی همچنین گفت که حکومت از تلاش‌های روسیه برای استقرار صلح در افغانستان استقبال می‌کند.
رییس اجرایی از نخست‌وزیر روسیه خواست تا از نفوذ این کشور بالای پاکستان برای پایان بخشیدن به پناه‌گاه‌های تروریست‌ها استفاده نمایند.
دوکتور عبدالله عبدالله همچنان افزود که زرع، تولید و قاچاق مواد مخدر یکی از مشکلات جدی افغانستان و منطقه است و حکومت افغانستان در این اواخر به بمباران و تخریب کارخانه‌های مواد مخدر در ولایت هلمند اقدام نموده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.