نسل‌کشی روآندا؛ فاجعه‌یی که نباید فراموش شود

گزارشگر:دوشنبه 20 حمل 1397 ۱۹ حمل ۱۳۹۷

mandegar-3روآندایی‌ها در بیست و چهارمین سالروز نسل‌کشی ۱۹۹۴ با تقدیم حلقه گل، یاد قربانیان این کشتار را گرامی داشته و خواستار بیان مکرر این حقیقت تاریخی شدند.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، روآندایی‌ها و دوستان مردم روآندا در سراسر جهان به این کشور کوچک آفریقای مرکزی پیوستند تا یاد قربانیان نسل‌کشی را که جان حدود یک میلیون تن اقلیت توتسی و هوتو را گرفت، گرامی بدارند.
نسل‌کشی روآندا در سال ۱۹۹۴ به دنبال سقوط هواپیمای حامل «جووینال هابیاریمانا» رییس ‌جمهوری وقت روآندا در نزدیکی کیگالی، پایتخت این کشور به وقوع پیوست. «قوم هوتو» این عمل را به «قوم توتسی» نسبت داد. همین امر در جامعه بی‌حکومت، آغازگر درگیری‌های شدید میان این دو قوم شد.
در جریان نسل‌کشی سال ۱۹۹۴ روآندا که از آن تحت عنوان تاریک‌ترین فاجعه انسانی نیم سده گذشته یاد می‌شود، ظرف ۱۰۰ روز نزدیک به یک میلیون انسان کشته شدند و بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تجاوز به زنان و دختران روی داد که حاصل آن ۲۰ هزار جوان روآندایی است که امسال ۲۴ ساله می‌شوند.
پل کاگامه، رییس‌جمهوری روآندا و همسرش و دبیر هیات‌های دیپلماتیک خارجی بر روی بنای یادبود قربانیان نسل‌کشی که آرامگاه بیش از ۲۵۰ هزار تن است، حلقه گل قرار دادند. کاگامه سپس مشعل یادبود را روشن کرد. نماینده قربانیان نسل‌کشی و خانواده قربانیان هم بر مزار آنها حلقه گل قرار دادند. مشعل یادبود برای ۱۰۰ روز یعنی تا چهارم جولای که زمان توقف نسل‌کشی توسط نیروهای دفاع روآندا است، روشن خواهد بود.
رییس‌جمهوری روآندا در مراسم امسال با شعار «یادبود، اتحاد و تجدید» تاکید کرد: حقیقت درباره نسل‌کشی روآندا کلید اتحاد و سازش پایدار میان روآندایی‌ها است. ما باید به نگارش تاریخ درباره این نسل‌کشی ادامه دهیم و به علل پیدایش آن بپردازیم. روآندایی‌ها باید در خط مقدم این نبرد برای نگاه داشتن یاد و خاطره آنها و بیان حقیقت قرار داشته باشند. ما باید بازسازی را ادامه داده، قدرتمان را در تمامی سطوح، اقتصادی و امنیتی افزایش داده و از کارایی جامعه‌ خودمان اطمینان حاصل کنیم. چنین اقدامی به بهبود ما، به‌رغم تاریخ بدمان کمک می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.