نشست سه جانبه کابل، دهلی و واشنگتن برگزار می‌شود

/

افغانستان، ایالات متحده امریکا و هند نشست مشترک سه جانبه‌یی را روز سه شنبه این هفته در دهلی نو برگزار می‌کنند. هدف از این نشست تقویت همکاری در عرصه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی است.
وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که سه کشور هند، افغانستان و ایالات متحده در منطقه منافع و دشمنان مشترک دارند. این دومین نشست سه جانبه است که بین مقام‌های سه کشور برگزار می‌شود. این درحالی است که اوایل ماه جاری میلادی افغانستان با دو کشور بریتانیا و پاکستان نیز نشست سه جانبه‌یی در لندن داشت.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یک‌شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که هر سه کشور تلاش می‌کنند تا همکاری‌های خود را در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی گسترش دهند: «ما امیدوار هستیم که روابط و همکاری‌ها بین افغانستان و هند نه تنها ادامه پیدا کند، بلکه دولت افغانستان در راستای گسترش و تعمیق هرچه بیشتر روابط و همکاری‌های خود با جمهوری هند تعهد کامل دارد».
بر اساس اظهارات سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، قرار است در نشست دهلی، روی پیشرفت پروسه انتقال، انتخابات ریاست‌جمهوری و پروسه صلح در افغانستان، در کنار سرمایه‌گذاری هند در بخش معادن و ظرفیت‌سازی اداره‌های دولتی در افغانستان بین مقام‌های سه کشور بحث و تبادل نظر شود.
هند نخستین کشوری است که افغانستان با آن موافقتنامه همکاری‌‍های استراتژیک امضا کرد. حکومت هند در یازده سال گذشته یکی از بزرگترین کمک کننده‌گان بازسازی در افغانستان بوده است.
آقای موسی‌زی گفت هر سه کشور هند، افغانستان و ایالات متحده تلاش دارند تا پیشرفت‌های چشمگیری در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی داشته باشند: «امیدواریم هر سه کشور که با هم دوست و متحدان استراتژیک هستند، […] در راستای تأمین صلح، تقویت امنیت و پیشرفت اقتصادی در افغانستان و همچنان در راستای منافع مشترکی که هر سه کشور در منطقه دارند، پیشرفت های عملی داشته باشند».

نزدیکی با دشمن پاکستان؟
این نشست سه جانبه افغانستان با هند و ایالات متحده در حالی انجام می‌گیرد که پاکستان همواره از نزدیکی روابط افغانستان با هند ابراز نگرانی کرده است. اما آقای موسی‌زی گفت که افغانستان این اطمینان را به پاکستان می‌دهد که هیچ‌گونه رابطه‌یی با کشورهای دیگر، امنیت پاکستان را به خطر نمی‌اندازد و ضرری به روابط افغانستان و پاکستان ندارد. اما پاکستانی‌ها هند را دشمن تلقی می‌کنند و نزدیکی افغانستان و هند را خطری برای منافع منطقه‌یی خود تلقی می‌نمایند.
در یازده سال اخیر سفارت هند و هندی‌های مقیم کابل بارها هدف حملات انتحاری قرار گرفته اند.
آقای موسی‌زی بار دیگر یادآور شد که افغانستان حتا خواستار امضای موافقتنامه استراتژیک با پاکستان نیز است، اما به شرط آن که پاکستان به تعهدات خود در مبارزه با تروریسم وفادار باشد: «در واقعیت، افغانستان خواهان نزدیکترین رابطه با جمهوری اسلامی پاکستان است؛ اما رسیدن به یک موافقتنامه همکاری های استراتژیک، مستلزم همکاری بین دو کشور در راستای مبارزه با تروریسم، در راستای مبارزه با افراط گرایی و در عرصه پیشرفت تلاش‌های صلح است».
قرار است نیروهای خارجی تا پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک کنند. به باور تحلیلگران یکی از خواست‌های امریکا از هند این می‌تواند باشد که این کشور در دهه تحول افغانستان را تنها نگذارد و کمک‌های خود را در عرصه‌های بازسازی و حکومت‌داری ادامه دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.