نشست ناتو و افغانستانِ بی‎ رییس‎جمهور

11 اسد 1393/

پیمان ناتو در نظر دارد که در نشست خود در ماه آینده در مورد ماموریت جدید در افغانستان و پایان ماموریت جنگی در این کشور مشوره کند. اما این پیمان نظامی با این سوال مواجه است که در این نشست کی از افغانستان نماینده‌گی می‌کند؟
دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در مورد نتایج انتخاباتی اختلاف دارند. غرب امیدوار بود که این انتخابات منجر به انتقال آرام قدرت شود و تایید کند که کابل آماده به عهده گیری مسوولیت‌ها برای رهبری این کشور جنگ زده می‌باشد.mnandegar-3
قبلاً برنامه‌ریزی شده بود که رییس جمهور جدید افغانستان روز شنبه (۱۱ اسد) سوگند وفاداری یاد کند، اما به دلیل جنجال‌های انتخاباتی و بازشماری همه آرا این تاریخ لغو شده است. حالا که چهار ماه از برگزاری دور نخست انتخابات می‌گذرد هنوز حامد کرزی بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده است.
دیپلومات‌ها می‌گویند که ممکن است حامد کرزی در این اجلاس در «ولز» به تاریخ چهارم و پنجم سپتمبر دعوت شود و یا او نماینده‌یی به این کنفرانس بفرستد. اما اشتراک احتمالی کرزی در این نشست اشکالاتی دارد زیرا براساس قانون اساسی افغانستان زمان کاری او به پایان رسیده است.
حضور احتمالی کرزی در این کنفرانس می‌تواند آشفتگی ایالات متحده امریکا را نیز در پی داشته باشد که با او مناسبات پرتنش داشته است و امضای دو موافقتنامه برای حضور نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان را نیز پیچیده سازد.
بدون امضای این توافقنامه‌ها با ایالات متحده امریکا و ناتو که کرزی آن را رد کرده اما هر دو نامزد گفته اند آن را امضا می‌کنند، همه نیروهای ناتو تا آخر سال روان میلادی افغانستان را ترک می‌کنند. این در حالی است که شورشیان طالبان حملات خود بر اهداف نظامی و ملکی را شدت بخشیده اند.
یک دیپلومات به شرط فاش نشدن نامش گفت: «آنها (ناتو) نمی‌خواهند که او (کرزی) این جشن‌شان را خراب کند».
در افغانستان نه تنها تلفات ملکی ناشی از حملات طالبان رو به افزایش است بلکه کمک‌های خارجی رو به کاهش اند و کشور از ضعف اقتصادی رنج می‌برد. از سوی دیگر نشانه کمی از سازش میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دو نامزد انتخابات، به چشم می‌خورد.
با توجه به بازشماری همه حدود هشت میلیون آرای دور دوم انتخابات، به نظر می‌رسد که معلوم شدن نتایج آن و تشکیل حکومت وحدت ملی چند ماهی را در بر می‌گیرد.
طاهر زهیر، سخنگوی ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی می‌گوید: «ما واقعاً امیدواریم که انتخابات تا آن زمان (نشست ناتو) به نتیجه برسد. طولانی شدن این پروسه مایه نگرانی عظیم ما و جامعه بین المللی است».
آقای زهیر افزود: «رییس جمهور جدید باید در این نشست شرکت کند، اما اگر از ما دعوت شود و نتایج انتخابات معلوم نشده باشد، ما در این اجلاس شرکت نخواهیم کرد، زیرا این خجالت‌‍آور است».
اما ستاد انتخاباتی عبدالله به این نظر است که باید هر دو نامزد یا نماینده‌گان آنها به نماینده‌گی از افغانستان در نشست ناتو شرکت کنند. محمود صیقل، عضو ستاد انتخاباتی عبدالله می‌گوید: «کرزی موافقتنامه امنیتی و موافقتنامه وضعیت نیروها را امضا نکرده است. برعلاوه سرنوشت انتخابات معلوم نیست. بنابراین دلیلی وجود ندارد که کرزی به این جلسه برود. قضیه بر سر آینده کشور است».
اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله هر دو گفته اند که توافقنامه دوجانبه امنیتی و توافقنامه وضعیت نیروها را امضا می‌کنند. این موافقتنامه‌ها به ایالات متحده امریکا و ناتو اجازه می‌دهد بعد از ختم سال جاری نیز سربازانی در افغانستان باقی بگذارند.
یک مقام ناتو در بروکسل گفت: «این حیاتی است که رییس‌جمهور بعدی افغانستان موافقتنامه‌های مورد نیاز امنیتی را برای حضور ما در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ بدون تاخیر امضا کند».
تاخیر مراسم تحلیف
قرار بود روز شنبه، ۱۱ اسد، مراسم حلف وفاداری رییس جمهور جدید برگزار شود و افغانستان شاهد نخستین انتقال دموکراتیک قدرت باشد. تاریخ این مراسم برای پنج هفته پیش از کنفرانس ناتو تعیین شده بود. رییس جمهور جدید افغانستان چند هفته بعد از نشست ناتو باید در نشست مجمع عمومی ملل متحد در نیویارک نیز اشتراک کند.
دفتر ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که رییس جمهور جدید در اواخر ماه آگست سوگند وفاداری یاد می‌کند. ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی گفته است که نتایج نهایی انتخابات تا ۲۵ آگست مشخص خواهد شد. سخنگوی حامد کرزی تاکید کرد که زمان حلف وفاداری به تاخیر نمی افتد و رییس جمهور جدید در کنفرانس ناتو اشتراک می کند.
اما دیپلومات‌های غربی نگران اند که با توجه به کندی تفتیش آرای انتخابات، این روند ممکن است ماه ها طول بکشد. یک مقام ناتو گفت هنوز تصمیم گرفته نشده است که کی از افغانستان در فهرست اشتراک کنندگان این کنفرانس شامل شود.
این مقام ناتو افزود: «این مهم است که بگذاریم روند تفتیش به پایان برسد و به این دلیل، پیش از وقت است که حالا در مورد اشتراک اشخاص در این نشست تصمیم گرفته شود».
دیپلومات‌های غربی در کابل می‌گویند اگر تا آن زمان رییس جمهور جدید افغانستان به کار شروع نکند، یکی از گزینه‌ها این خواهد بود که از میان وزیران خارجه، دفاع و یا داخله یکی از آنها به نشست ناتو و مجمع عمومی ملل متحد فرستاده شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.