نشست چهارجانبۀ مشاورین امنیت ملی افغانستان، امریکا، عربستان و امارات در واشنگتن

گزارشگر:سه شنبه 7 حمل 1397 ۶ حمل ۱۳۹۷

mandegar-3همزمان با سفر مشاور امنیت ملی افغانستان و ولی عهد پادشاه عربستان و مقام‌های برجسته این کشور به امریکا، روز یک‌شنبه (۵ حمل) نشست مشترک مشاورین امنیت ملی امریکا، افغانستان، عربستان و امارات متحده عربی در واشنگتن برگزار شده است.
دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در مورد این نشست می‌گوید که مشاورین امنیت ملی چهار کشور روى مبارزه مشترک علیه گروه‌های تروریستی بین‌المللی و خشک نمودن منابع مالی آن‌ها توافق کردند.
قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به آژانس خبری پژواک گفت که این نشست دیروز در واشنگتن برگزار شد و محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور غنی، به نمایندگی از افغانستان در این نشست اشتراک نموده بود.
وی افزود که در این نشست، مشاوران امنیت ملی افغانستان، امریکا، عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی اشتراک کرده بودند.
به گفته قادرشاه، در این نشست چهارجانبه بر سر مبارزه مشترک علیه تروریزم، روى بخش‌های مختلف توسعۀ اقتصادی و روند صلح افغانستان توافق‌های مهمی صورت گرفت.
وی افزود که اشتراک کنندگان این نشست، حمایت‌شان را از روند صلح افغانستان اعلام کرده و برای رسیدن به صلح و مذاکرات موفق، بر اقدامات عملی و تلاش‌های مشترک تأکید کرده‌اند.
سخنگوی شورای امنیت ملی تصریح کرد که در این نشست، برسر چگونگی مبارزه علیه تروریزم نیز بحث صورت گرفت و مشاوران امنیت ملی چهار کشور، به توافق رسیدند در برابر گروه‌های تروریستی خارجی در افغانستان، مشترکا مبارزه می‌کنند.
سخنگوی شورای امنیت ملی گفت که مشاورین امنیت ملی این کشورها، فیصله نموده‌اند که منابع اساسی تمویل مالی تروریزم را شناسایی و برای از بین بردن آن، مشترکا اقدام می‌کنند.
از سوی دیگر، در این نشست چهارجانبه، مشاوران امنیت ملی امریکا، افغانستان، عربستان و امارات بر سر بهبود و توسعه اقتصادی افغانستان بحث و تبادل نظر کرده و براى تحرک اقتصادی افغانستان، بر سر داد و ستد اقتصادی و تجارتی، به توافق رسیده‌اند.
قادرشاه گفت که مشاوران امنیت ملی، بر سر ایجاد مکانیزم ویژه به هدف تطبیق و تقسیم مسوولیت‌های مشترک نیز با هم توافق کردند و علاوه بر این، یک تیم تخنیکى مشترک از سوی هر چهار کشور ایجاد می‌شود تا برای تطبیق مکانیزم ایجادشده، همکارى و نظارت نماید.
محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور از یک سفر به آلمان و دیدار با همتای آلمانی خود، از چند روز به این‌سو در امریکا به سر می‌برد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.