نظرپرسی وسیع کمیسیون اصلاحات انتخاباتی

/

یک شنبه ۱۱ اسد ۱۳۹۴

 

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی مشوره‌ها با نهادهای مختلف در مورد اصلاحات در نظام انتخاباتی را آغاز کرده است. این کمیسیون برای آوردن اصلاحات سه ماه وقت دارد و قرار است پس از مشوره‌ها نظراتش را در مورد ارایه کند.
براساس قانون اساسی، انتخابات پارلمانی باید در سال جاری برگزار می‌شد، اما نیاز به اصلاحات در نظام انتخاباتی سبب شد که انتخابات برگزار نشود. مسوولان کمیسیون می‌گویند mnandegar-3تنها به مشوره‌ها در کابل اکتفا نمی‌کنند و قرار است برای اطلاع از نظرات مردم و نهادها، به ولایات نیز سفر کنند و نظرات مردم را جمع‌آوری نمایند.
کمیسیون اصلاحات انتخاباتی مسوولیت بزرگی دارد و باید بتواند اعتماد از دست رفته افغان‌ها را که در نتیجه یک انتخابات مملو از تقلب در سال ۲۰۱۴ از دست رفته است، بار دیگر اعاده کند. در صورتی‌که اعتماد مردم به انتخابات به دست نیاید، برگزاری انتخابات پارلمانی دشوار است.
شاه سلطان عاکفی رییس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی روز شنبه ۱۰ اسد در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که از پیشنهادات نهادها و احزاب در آوردن اصلاحات انتخاباتی استفاده می‌شود: «نظریه‌ها و طرح‌های مشورتی هموطنان ما و متخصصین بین‌المللی برای کمیسیون فرستاده شده است. کمیته‌های ما این اسناد را بررسی می‌کنند و اگر این اسناد برای بهبود نظام انتخاباتی وجلوگیری از تخلفات انتخاباتی مفید باشند، از آن‌ها استفاده خواهند شد.»
اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی می‌گویند تاکنون بیشتر پیشنهادها در رابطه به تغییر در رهبری کمیسیون‌های انتخاباتی، نحوه برگزاری انتخابات عاری از تقلب به این کمیسیون رسیده است.
صدیق الله توحیدی معاون کمیسیون اصلاحات انتخاباتی گفت: «چگونگی کارت رای دهی، حوزه‌های انتخاباتی، چگونگی عزل و نصب کمیشنران کمیسیون‌ها و پاسخگویی آن‌ها از جمله پیشنهادهایی است که ما آن‌ها را بررسی می‌کنیم.»
تا زمانی که قانون انتخابات تغییر نکند، کمیشنرهای کنونی کمیسیون‌های انتخاباتی در سمت‌های شان باقی خواهند ماند. این کمیشنرها با انتقادات جدی مواجه اند و متهم به سوء مدیریت در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته هستند.
مشوره با نهادهای بین‌المللی
کمیسیون اصلاحات انتخاباتی تلاش دارد تا از طریق دیدار با نمایندگان نهادهای بین‌المللی و حامیان انتخابات افغانستان، توجه آن‌ها را به انتخابات پارلمانی جلب کند و پیشنهادات این نهادها را نیز شامل بسته پیشنهادی اصلاحاتی کند.
اتحادیه اروپا و اداره انکشافی ایالات متحده امریکا کمک‌های شان را برای کمیسیون‌های انتخاباتی قطع کرده‌اند. این نهادها گفته‌اند که به دلیل تاخیر در اصلاحات انتخاباتی نمی‌توانند به کمیسیون‌هایی کمک کنند که توان برگزاری انتخابات را ندارند.
حالا تلاش می‌شود تا با جلب نظرات این نهادها، حمایت مالی و لوجیستیکی نهادهای کمک کننده یک بار دیگر به انتخابات افغانستان جلب شود.
آقای عاکفی گفت: «تاهنوز متاسفانه ما افغان‌ها برای برگزاری انتخاباتی نیازمند کمک‌های جهانی در عرصه‌های مختلف هستیم. ملاقات‌هایی صورت گرفته تا ما از نظرات تخنیکی و مسلکی آن‌ها برای اصلاحات استفاده کنیم و از حمایت‌های آن‌ها برای برگزاری انتخابات استفاده شود.»
براساس قانون انتخابات، صلاحیت گزینش کمیشنرهای کمیسیون‌های انتخاباتی را رییس جمهور دارد. این موضوع بارها مورد انتقاد قرار گرفته و تاکید شده که کمیشنرهای کمیسیون‌های انتخاباتی نباید سیاسی عمل کنند و استقلال آن‌ها زیر سوال رود.
آقای توحیدی گفت تلاش می‌شود تا قانون طوری تغییر داده شود که تنها رییس جمهور و رییس اجراییه صلاحیت عزل و نصب مسوولان کمیسیون‌های انتخاباتی را نداشته باشند: «رییس جمهور و رییس اجراییه به صورت مستقیم این‌ها را نه عزل خواهند کرد و نه نصب، الا به حکم قانون. قانون در اختیار ما است و ما بررسی‌های اساسی را انجام خواهیم داد.»
مشخص نبودن اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی و برگزار نشدن انتخابات پارلمانی یک بار دیگر این کشور را با بحران سیاسی روبرو کرده و معلوم نیست که انتخابات پارلمانی افغانستان چه وقت برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.