نـی: دولت می‌خواهد خلاف آزادی بیان گام بردارد

۲۴ ثور ۱۳۹۸

ماندگار: وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان در مصاحبه‌یی با تلویزیون بی.‌بی.‌سی فارسی اذعان کرده است که حکومت وحدت ملی مصمم است اقداماتی را برای محدودسازی انترنت روی دست گیرد. شهزاد آریوبی در این مصاحبه می‌گوید: «ما دسترسی به انترنت را محلی ساختیم و حالا می‌توانیم هر چیزی را که بخواهیم فلتر کنیم، آنچه که ضرورت نیست و به ضرر افغانستان و ضرر کلتور ماست می‌توانیم بسته کنیم».
mandegar 1این گفته‌ها با واکنش‌های نهادهای حامی خبرنگاران روبه‌رو شده است.
به باور مسوولان در نهاد حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان، این نگران‌کننده‌ترین اقدامی‌ است که حکومت وحدت ملی در چند سال اخیر در زمینۀ محدودسازی آزادی بیان انجام می‌دهد. نی چنین گفته‌هایی را خلاف مادۀ ۳۴ قانون اساسی افغانستان که در آن آزادی بیان تسجیل یافته، دانسته است.
مسوولان در نی گفته اند: یقین داریم که چنین اظهارنظرهایی گام نخست در جهت استبدادی‌سازی نظام است. بنابراین نی از حکومت می‌خواهد روشن سازد که گفته‌های وزیر مخابرات از چه نشانی‌یی مطرح شده و سیاست حقیقی حکومت در زمینه‌ی استفاده از انترنت چیست؟ همچنین دولت می‌بایست به وزارت محترم مخابرات تفهیم کند که افراد در هر مقامی که باشند، نمی‌توانند از نشانی دولت و بر خلاف قانون صحبت کنند.
نی همچنان از نهادهای بین‌المللی حامی آزادی بیان خواسته تا با فشارهای قانونی و رسمی بر افغانستان، حکومت این کشور را در قبال تعهداتش پاسخ‌گو نگه دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.