نماینده‌گان مجلس: پاکستان خواستار برکناری جنرال عبدالرازق شده است

گزارشگر:سه شنبه 28 حمل 1397 ۲۷ حمل ۱۳۹۷

برخی نماینده‌گان مجلس ادعا دارند که نخست‌وزیر پاکستان در سفر اخیرش به کابل از رییس جمهور غنی خواسته است، جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار را برکنار کند.
mandegar-3نماینده‌گان در نشست روز دوشنبه (۲۷ حمل) مجلس تاکید کردند که این خواست نخست وزیر پاکستان مغایر با اصول بین المللی و مداخله جویانه است.
آنان از حکومت افغانستان خواستند که به هیچ وجه ممکن چنین درخواست صدر اعظم پاکستان را نپذیرد.
شکیبا هاشمی یک عضو مجلس در این مورد گفت: «نخست وزیر پاکستان در سفر یک هفته پیش خود به کابل، شش مورد پیشنهاد را به حکومت افغانستان سپرده است که برکناری جنرال رازق یکی از این پیشنهادات است».
خانم هاشمی افزود که برای برکناری جنرال رازق دست‌هایی از درون و بیرون کار می‌کند و حکومت هم اکنون او را به دلیل برگزاری نشست چند ماه قبل قندهار، زیر فشار قرار داده است.
به گفته او، خاقان عباسی به دلیلی که جنرال عبدالرازق مانع بزرگی بر سر پروژه‌های پاکستان در ولایت قندهار است، خواستار برکناری او شده است.
این نماینده مردم قندهار در مجلس هشدار داد در صورتیکه حکومت جنرال عبدالرازق را برکنار کند، مردم و بزرگان اقوام قندهار در برابرش خواهند ایستاد و مانع برکناری جنرال عبدالرازق خواهند شد.
خانم هاشمی تصریح کرد که جنرال عبدالرازق توانسته است امنیت نسبی را در قندهار برقرار سازد و در برابر مداخلات پاکستان ایستادگی کند و مردم قندهار نیز از او حمایت می‌کنند.
آصفه شاداب دیگر عضو مجلس نیز خاطر نشان کرد که شرط هیات پاکستانی (برکناری جنرال رازق) برای همکاری با حکومت افغانستان مغایر اصول بین المللی است.
خانم شاداب بیان داشت که مشارکت استخباراتی با پاکستان از دید مردم افغانستان کاملا مردود است و آن را نمی پذیرد؛ باید رییس جمهور متوجه این امر باشد.
عبدال الله محمدی دیگر عضو مجلس نیز یاد آور شد که سیاست‌های پاکستان همواره فریب کارانه بوده است و صدراعظم آن کشور این بار نیز با درخواست برکناری جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار در پی فریب دولت افغانستان بوده است.
با این وجود عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نماینده‌گان نیز حضور جنرال عبدالرازق را در ولایت قندهار سدی در برابر استراتژی پاکستان عنوان کرد و گفت: «پاکستان خوب شناخته که جنرال رازق مانع سقوط ولایات جنوب و جنوب غرب می‌شود و از همین رو خواستار برکناری او شده است».
آقای ابراهیمی تصریح کرد که حتا وجود جنرال رازق بالای اوضاع امنیتی ولایت‌های همجوار قندهار تأثیر مثبت دارد و حکومت نباید تصمیم برکناری او را بگیرد.
رییس مجلس خاطرنشان کرد که این گونه جنرال‌ها باید در سطح کشور تقدیر شودند نه اینکه به دستور یک کشور بیگانه برکنار شوند.
این در حالی است که گفته می شود، اخیراً مناسبات جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار با حکومت مرکزی نیز دچار تشدد شده و شایعاتی مطرح شده است که حکومت در پی برکنار این فرمانده نامدار می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.