نماینده‌گان: پول بیش از ۱۵۰ پروژۀ انکشافی خلاف قانون به «انتخابات» اختصاص یافته است

۵ اسد ۱۳۹۸

نماینده‌گان مجلس با انتقاد از حکومت می‌گویند که پول بیش از ۱۵۰ پروژه انکشافی سال جاری مالی را خلاف اصول‌نامۀ بودجۀ ملی برای برگزاری انتخابات اختصاص داده است.
طرح بررسی بودجۀ وسط سال حکومت هفته گذشته به مجلس نماینده‌گان پیشنهاد شد و هم اکنون زیر بررسی کمیسیون مالی و بودجه مجلس قرار دارد.
mandegarبر بنیاد اصول‌نامۀ بودجۀ ملی، هیچ نهادی به شمول حکومت صلاحیت تعدیل پول پروژه‌های انکشافی را ندارد.
غلام‌فاروق مجروح یک عضو مجلس خاطرنشان کرد که حکومت ۱۵۴ پروژه‌یی که در سند بودجه سال مالی ۱۳۹۸ گنجانیده شده بود را از این سند بودجه تنقیص کرده و پول آن را به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ششم میزان اختصاص داده است.
آقای مجروح همچنین تأکید کرد که حکومت پول گزافی را از کد ۹۱ که مربوط رییس‌جمهور است، به وزارت دولت در امور صلح، وزارت دولت در امور حقوق بشر و برگزاری مراسم صد سالگی استقلال کشور اختصاص داده است.
او این مصارف را گزاف و خلاف اصول دانسته یادآور شد که حکومت صلاحیت تنقص پروژه‌های انکشافی را در سند بودجه‌ ملی ندارد.
با این وجود، امیرخان یار معاون اول مجلس نماینده‌گان نیز تاکید کرد که تنقیص پروژه‌ها از سند ملی بودجه از صلاحیت هیچ نهادی نیست و اگر حکومت به منظور تأمین بودجه انتخابات چنین پیشنهادی را در طرح بودجه وسط سال مطرح کرده باشد، از سوی مجلس رد خواهد شد.
آقای یار خاطر نشان کرد که وزارت مالیه باید هزینه برگزاری انتخابات را از عواید دولت بپردازد نه این‌که پروژه‌های انکشافی را تنقیص کند.
به گفتۀ او، تنقیص پروژه‌های انکشافی خلاف اصول‌نامۀ سند ملی بودجه نیز است و حتا مجلس صلاحیت تعدیل آن را ندارد.
این در حالی است که حکومت افغانستان تعهد تامین ۹۰ میلیون دالر بودجه انتخابات را داده است و طرح آن را در بودجه وسط سال دولت به مجلس پیشنهاد کرده است.
طرح بررسی بودجه وسط سال هم اکنون توسط کمیسیون مالی و بودجه مجلس زیر بررسی قرار دارد.
عظیم محسنی رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس پیش از این گفته که این کمیسیون طرح بررسی بودجه وسط سال حکومت به‌ویژه هزینه پولی برگزاری انتخابات را با دقت بررسی خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.