نماینده‎گان غزنی: اوضاع غزنی بحرانی است

سه شنبه 9 عقرب 1396/

mandegar-3در دو حمله جداگانه طالبان بر نیروهای امنیتی افغانستان دست کم ۱۵ پولیس کشته شدند. مقام‌ها در ولایت غزنی هشدار می‌دهند که برخی ولسوالی‌های این ولایت در تهدید مستقیم گروه طالبان قرار دارند.
حملات گروه طالبان بر پُسته‌های امنیتی در ولسوالی‌های ولایت غزنی ادامه دارد. در تازه‌ترین مورد، عارف نوری، سخنگوی والی غزنی روز دوشنبه به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که طالبان بر پُسته‌های امنیتی حمله کردند که در نتیجه آن ۹ پولیس کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.
او افزود که در نتیجه این درگیری که بیش از یک ساعت طول کشید، هفت شورشی طالبان نیز کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.
نثار احمد فقیری، عضو شورای ولایتی غزنی به خبرگزاری آلمان (دی پی آ) گفت که در نتیجه این حمله در ولسوالی خوگیانی این ولایت، پُسته‌های نیروهای امنیتی توسط سلاح سنگین طالبان تخریب شده اند.
شب دوشنبه همچنین جنگجویان طالبان بر یک پُسته امنیتی در ولایت زابل در جوار ولایت غزنی حمله کردند و به تعقیب آن درگیری صورت گرفت که در نتیجه، شش پولیس و هشت شورشی کشته شدند.
امیر جان الکوزی، ولسوال ارغنداب گفت که در این حادثه هشت پولیس و ۱۲ شورشی زخمی شده اند.
گروه طالبان مسئولیت هر دو حمله را به عهده گرفته است. این گروه در این اواخر حملات خود را بر نیروهای امنیتی افغانستان شدت بخشیده است.
نگرانی از وضعیت امنیتی غزنی
امان کامران، عضو کمیته امنیتی شورای ولایتی غزنی با ابراز نگرانی از وضعیت ولسوالی‌های غزنی، گفت که در این روزها جنگجویان طالبان حتی پُسته‌هایی را در حدود سه کیلومتری مرکز ولایت مورد حمله قرار داده اند.
او با شکایت از این که دولت مرکزی به ولایت غزنی توجهی نمی‌کند، گفت: «گپ دیگر این که غزنی یک ولایت بسیار بزرگ است و تشکیلات امنیتی که برای آن اختصاص داده شده است کفایت نمی‌کند. نیروهای امنیتی هم زیر فشار اند. مانند ولایت‌های دیگر، طالبان در غزنی بسیار زیاد اند و ولسوالی ناوه هم سقوط کرده است.»
او با اشاره به این که طالبان از ولسوالی‌های غزنی به صورت مستقیم از پاکستان حمایت به دست می‌آورند، از تبعات سقوط احتمالی غزنی هشدار می‌دهد: «دولت مرکزی به ولایت غزنی توجه ندارد. توجه ما از دولت مرکزی این است که به ولایت غزنی توجه کند. چونکه غزنی یک ولایت مرکزی است. اگر خدای نخواسته ولایت غزنی سقوط کند، کابل حتماَ سقوط می‌کند.»
این نماینده مردم غزنی در شورای ولایتی، می‌گوید که به جز از ولسوالی‌های جاغوری، مالستان و ناهور، طالبان به صورت کم یا زیاد در همه ولسوالی‌های دیگر غزنی حضور و نفوذ دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.