نماینده اتحادیۀ اروپا به حکومت افغانستان: به حقوق بشر احترام بگذارید

/

نماینده ویژۀ اتحادیۀ اروپا در افغانستان می‌گوید، ضعف در ارگان‌های عدلی و قضایی این کشور سبب شده است تا زمینه برای تخطی از حقوق بشر فراهم شود.
ویگاداس اوشاکاس گفته است: حکومت افغانستان باید نظام عدلی این کشور را معیاری سازد، تا مردم بتوانند به حقوق‌شان دسترسی داشته باشند.
آقای اوشاکاس ادامۀ نقض حقوق بشر و خشونت با زنان در افغانستان را یک مشکل جدی خواند.
در میان نگرانی‌های روز افزون به خاطر وضعیت حقوق بشر در افغانستان، نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا از حکومت افغانستان می‌خواهد به اصول پذیرفته شدۀ حقوق بشر احترام بگذارد.
ویگاداس اوشاکاس به رادیو آزادی گفت: نقض حقوق زن هنوز هم یک مشکل جدی در افغانستان است.
آقای اوشاکاس افزود که ضعف در ارگان‌های عدلی و قضایی افغانستان سبب شده است تا زمینه برای تخطی از حقوق بشر فراهم شود.
او افزود: «ما از حکومت افغانستان انتظار داریم و تشویق‌اش می‌کنیم تا به قوانین پذیرفته شدۀ بین‌المللی در بخش حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران احترام کند. این مکلفیت دولت افغانستان است تا این اصول را در نظر بگیرد. ضعف در نهاد عدلی باعث شده است تا مردم به خصوص زنان بالای این ارگان زیاد اعتماد نکنند.»
نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان گفت: به خاطر مشکلاتی که زنان در افغانستان مواجه اند، زیاد نگران استند.
او روی بهبود وضعیت زنان در افغانستان تاکید کرده گفت: «ما به خاطر دریافت معلومات دوامدار در مورد این‌که زنان با مشکلات مثل تبعیض، اختطاف، تجاوز جنسی و قاچاق مواجه‌اند، بسیار نگران و مضطرب استیم. این یک مشکل کلیدی است که مورد نظارت نهادهای داخلی و خارجی به شمول کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و سازمان عفو بین‌الملل قرار دارد. یک هدف کنونی اتحادیه اروپا در افغانستان آن است تا از انکشاف‌های مثبت حمایت کند و وضعیت زنان را به سوی بهبودی سوق بدهد.»
خشونت علیه زنان در ماه‌های اخیر در کشور به طور روزافزونی گسترش یافته است.
نهادهای حقوق بشری از گسترش خشونت علیه زنان در افغانستان به شدت ابراز نگرانی می‌کنند.
اخیراً در ولایت کاپیسا یک بانوی جوان از سوی افراد ناشناس در هنگام تطبیق برنامۀ واکسیناسیون، به قتل رسید.

اشتراک گذاري با دوستان :