نماینده ملل متحد به طالبان: غیرنظامیان را نکشید (اگر مجبور به جنگ هستید، بجنگید. با طرف جنگ، بجنگید. غیرنظامیان را نکشید.)

/

سازمان ملل متحد گفته است که نماینده‌گی سیاسی‌اش در افغانستان برای گفتگو با طالبان در مورد حقوق بشر و تلفات ملکی آماده‌گی می‌گیرد. نماینده سازمان ملل گفته است که طالبان آمادگی خود به گفتگو را نشان داده اند.
یان کوبیش، نماینده ویژه ملل متحد گفت که نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با استفاده از مجراهای شخصی و عمومی تلاش کرده است که با طالبان تماس برقرار کند و در مورد چه‌گونگی کاهش تلفات ملکی گفت‌وگو نماید.
یان کوبیش روز سه شنبه در کابل گفت: «ما علامت‌هایی از آماده‎گی و تمایل آنها به گفت‌وگو با ما در این رابطه به دست آورده ایم و من از این مساله استقبال می‌کنم. حالا ما در مورد چگونگی آن صحبت می‌کنیم که چگونه این گفت‌وگوها زودتر صورت بگیرد تا دیرتر».
نماینده ویژه سازمان ملل متحد افزود که گفت‌وگوی میان دو طرف مساله ساده‌یی نیست. تاهنوز گروه طالبان در مورد این اظهارات سازمان ملل متحد ابراز نظر نکرده اند. این گروه در گذشته گفت‌وگو با حکومت افغانستان را رد کرده است.
سازمان ملل متحد در حالی از آماده‌گی طالبان برای گفت‌وگو در مورد کاهش تلفات ملکی خبر می‌دهد که ماه گذشته دفتر سازمان بین المللی مهاجرت، اداره‌یی مربوط به سازمان ملل متحد، در کابل هدف حمله طالبان قرار گرفت. در این حمله طالبان بر دفتر «آی او ام»، دو فرد ملکی و یک پولیس کشته شدند و چندین تن دیگر زخمی گردیدند. طالبان گفتند که مهمانخانه این دفتر محلی برای کارمندان استخبارات امریکا بوده است.
افزایش تلفات ملکی
این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که تلفات ملکی در سال جاری افزایش یافته است. یان کوبیش گفت که سازمان ملل متحد در شش ماه گذشته (از جنوری تا جون) ۲۴۹۹ مورد تلفات ملکی را ثبت کرده است.
نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان گفت که عناصر ضددولتی عامل ۷۴ درصد تلفات ملکی می‌باشند و ۹ درصد این تلفات متوجه نیروهای حامی حکومت افغانستان است. آمار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که تلفات ملکی در شش ماه امسال نسبت به همین دوره زمانی در سال گذشته ۲۴ درصد افزایش یافته است.
به گفته نماینده‌گی سازمان ملل متحد، ۲۱ درصد تلفات ملکی در سال جاری را کودکان تشکیل می دهند و تلفات ناشی از جاسازی مواد انفجاری و بمب های کنار جاده‌یی که سلاح اصلی طالبان عنوان می‌شود، به ۴۱ درصد افزایش یافته است.
یان کوبیش گفت که عناصر ضددولتی که طالبان و دیگر گروه‌های مسلح را شامل می‌شوند، مسوول افزایش تلفات ملکی هستند. او افزود: «اگر مجبور به جنگ هستید، بجنگید. با طرف جنگ، بجنگید. مردم ملکی را نکشید».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.