نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان: کشمکش‌های سیاسی عامل گسترش ناامنی‌ها در افغانستان است

۲۱ اسد ۱۳۹۶

mandegar-3نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان ضمن بازدید از ولایت فاریاب اعلام کرد که کشمکش‌های جاری بین جریان‌های سیاسی و حکومت از عوامل اساسی گسترش ناامنی‌ها در این کشور محسوب می‌شود.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «تادامیچی‌ یاماموتو» نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان اعلام کرد که با وجود کشمکش بین جریان‌های سیاسی وضعیت امنیتی در افغانستان به زودی بهبود نخواهد یافت.
وی با تاکید بر اینکه جنگ‌ جاری در افغانستان از طریق گفت‌وگو قابل حل‌ و فصل استلإ گفت: «سازمان ملل و جامعه جهانی از روند گفت‌وگوهای صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کنند».
نماینده سازمان ملل در افغانستان از حکومت خواست تا در کنار تلاش‌های نظامی به جلب حمایت و همکاری مردم برای رفع نگرانی‌های امنیتی و حل برخی از مسائل توجه کند.
وی در ادامه افزود حکومت افغانستان نباید برای مبارزه با مخالفان مسلح دولت تنها به گزینه‌های نظامی تکیه کند و به گزینه‌های صلح آمیز بی‌اعتنا باشد.
نماینده سازمان ملل معتقد است که جنگ، راه حل منازعه در افغانستان نیست بلکه طالبان نیز باید بخشی از آینده سیاسی افغانستان باشند.
یاماموتو که در جمع سران احزاب سیاسی و مقامات افغان در فاریاب سخنرانی می‌کرد، گفت که سازمان ملل تنها از انتخاباتی شفاف و عادلانه که مردم در آن حضور داشته باشند حمایت خواهد کرد.
اخیرا برخی از جریان‌های سیاسی و به ویژه احزاب منتقد حکومت، پرسش‌هایی درباره کمیسیون انتخابات مطرح کرده‌اند که ظاهرا نماینده سازمان ملل در افغانستان برای رفع این نگرانی‌ها تلاش می‌کند.
این در حالی است که اخیرا اخباری از عدم مقاومت نیروهای امنیتی افغان در برابر مخالفان مسلح و واگذاری عمدی برخی از مناطق در فاریاب به طالبان منتشر شد که باعث شد تا وزیر کشور با پسر ژنرال دوستم دیدار کند.
ولایت فاریاب، پایگاه مردمی حزب جنبش و ژنرال دوستم محسوب می‌شود که ظاهرا سفر نماینده سازمان ملل به این ولایت به منظور کاهش تنش‌های موجود بین منتقدان محلی و حکومت صورت گرفته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.