نمایندۀ سازمان ملل در کابل: از پروسۀ انتخابات نظارت می‎کنیم

۱۲ میزان ۱۳۹۲

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که جامعه بین المللی آماده حمایت مالی از پروسه انتخابات این کشور است و اتحادیه اروپا نیز در نظر دارد یک گروه بین‌المللی نظارت بر انتخابات را به افغانستان بفرستد.
یان کوبیش، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان روز پنج شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که اتحادیه اروپا در نظر دارد گروهی از کارشناسان را مامور کند تا بر روند انتخابات افغانستان نظارت نماید.
کوبیش گفت که شورای امنیت از آمادگی‌های افغانستان برای برگزاری انتخابات ابراز خرسندی کرده و حاضر است که برای رفع هر گونه مشکلی در این راه با افغانستان همکاری کند. او گفت: «جامعه بین‌المللی براساس تقاضای مقام‌ها و ادارات افغانستان کمک‌های چشمگیر مالی را برای پروسه انتخابات فراهم می کند. برای حمایت از افغانستان در پروسه انتخابات هیچگونه اختلاف و کم میلی وجود ندارد».
جامعه بین المللی در دوره‌های گذشته انتخابات در افغانستان نقش داشت، اما در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی هیچ عضو خارجی در کمیسیون های انتخاباتی حضور ندارد. این مساله در افغانستان نگرانی‌هایی را در مورد شفافیت انتخابات برانگیخته است. برخی ناظران می‌گویند ممکن است اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی به دلیل وابستگی‌ها نتوانند بی‌طرفی خود را حفظ کنند.
اما یان کوبیش، رییس دفتر ملل متحد در کابل (یوناما) گفت که شورای امنیت خواستار برگزاری انتخابات شفاف و به موقع است. کوبیش همچنان گفت که جامعه بین‌المللی برعلاوه کمک‌های مالی و تخنیکی، روند انتخابات را نظارت می کند.
کوبیش افزود: «اتحادیه اروپا، به احتمال زیاد پارلمان اروپا به صورت جدی ماموریت یک گروه نظارتی بین المللی را در نظر خواهد گرفت؛ و سازمان‌های بین المللی زیادی وجود دارند که آماده اند این ماموریت را انجام دهند».
نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفت که انتخابات افغانستان در جلسه «سازمان امنیت و همکاری اروپا» که این هفته برگزار می‌شود نیز مورد بحث قرار می گیرد. یان کوبیش گفت: «افغانستان یکی از کشورهای شریک سازمان همکاری و امنیت اروپا است. من این سازمان را تشویق می‌کنم که یک تیم حمایتی انتخاباتی را مامور کند؛ کاری که در انتخابات‌های گذشته انجام داده است».
همزمان با ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، جدل انتخاباتی در این کشور داغ تر شده است. قرار است تا پانزدهم میزان همه نامزدان مقام ریاست جمهوری خود را نام نویسی کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.