نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در کابل: نظام انتخاباتی بدون اصلاحات فاقد اعتبار است

سه شنبه6 دلو 1394/

نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان بر این بارو است که نظام انتخابات افغانستان بدون اجرای اصلاحات بی‌اعتبار بوده و مردم در این صورتی تمایلی برای شرکت در این روند نخواهند داشت.
نیکولاس هیسم نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان با اشاره به ضرورت انجام اصلاحات در نظام انتخاباتی افغانستان می‌گوید که اگر این mandegar-3اصلاحات صورت نپذیرد مردم افغانستان نسبت به این روند بی‌باور خواهند شد.
هیسم اظهار داشت: آنچه مهم است اصلاح نظام انتخاباتی، پیش از برگزاری هر انتخاباتی در افغانستان است و تمام طرف‌های دخیل در موضوع انتخابات نیز خواهان اصلاحات انتخاباتی‌ هستند.
وی افزود: باور داریم که اگر انتخابات بدون اصلاحات برگزار شود، اعتبار انتخابات آسیب خواهد دید و مردم برای شرکت در انتخابات، میل‌شان را از دست خواهند داد.
پیش از این عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرده بود که حکومت این کشور آماده است تا انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها را برگزار کند اما گفت که اصلاحات انتخاباتی باید در این دور از انتخابات اجرا شود.
عبدالله اظهار داشت: برگزاری انتخابات و اعلام نتایج فقط زمانی می‌تواند ارزش داشته باشد که اصلاحات انتخابات که کمیته گزینش آن را تهیه کرده به مرحله اجرایی گذاشته شود.
محمد اشرف‌غنی رییس‌جمهوری نیز گفته بود که حکومت آماده است در بین تابستان و خزان سال آینده انتخابات را برگزار کند اما گفته بود که صلاحیت تعیین زمان مطابق قانون به عهده کمیسیون مستقل انتخابات است.
در همین حال یوسف نورستانی، کار کمیته گزینش را غیرقانونی خوانده و گفته است که پیشنهادات و طرح‌های این کمیته برای این کمیسیون فاقد اعتبار است.
وی گفته بود کمیسیون مستقل انتخابات کنونی براساس قانون فعالیت دارد و کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی و کمیته گزینش براساس تفاهم سیاسی به وجود آمده‌اند.
به گفته او با رد فرمان رییس‌جمهور افغانستان برای اصلاح و تعدیل قانون اساسی از سوی مجلس نماینده‌گان، دیگر دو نهاد کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی و کمیته گزینش قانونی نیستند.
آغاز به کار کمیته گزینش انتخابات افغانستان بخشی از توافقنامه دولت وحدت ملی و دومین قدم برای اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان است که بعد از آغاز به کار کمیسیون ویژه اصلاح نظام انتخاباتی، برداشته می‌شود.
حال به نظر می‌رسد که پس از بحران انتخابات جنجالی ۲۰۱۴ ریاست‌جمهوری افغانستان، موضوع اصلاح نظام انتخاباتی و اختلاف میان حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات چالش تازه‌یی ایجاد کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.