نهادهای انتخاباتی: انتخابات در موعد تعیین‎شده برگزار نخواهد شد

گزارشگر:شنبه 23 جدی 1396 ۲۲ جدی ۱۳۹۶

نهادهای انتخاباتی می‌گویند هنوز آمادگی‌های مهم برای برگزاری انتخابات گرفته نشده و کمیسیون انتخابات نمی‌تواند انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را در ۱۶ سرطان سال ۱۳۹۷ برگزار کند.
mandegar-3به باور نهادهای انتخاباتی هنوز حوزه‌های رای‌دهی مشخص نشده در حالی که براساس قانون انتخابات ۱۸۰ روز قبل از انتخابات باید حدود مرزی حوزه‌های انتخاباتی مشخص شوند. این نهاد ها گفته اند که وقت از دست رفته می رود و هنوز این حدود مشخص نشده‌اند.
فرید افغان زی مشاور نهاد انتخاباتی فیفا روز پنجشنبه در کنفرانس نهادهای انتخاباتی و شماری از احزاب سیاسی گفت: «تعیین حدود مرزی حوزه‌های انتخاباتی ۱۸۰ روز قبل از انتخابات باید صورت بگیرد که ما از آن گذشتیم. ما فعلا ۱۷۰ روز تا انتخابات داریم. هنوز هیچ خبری از تعیین حوزه‌های انتخاباتی نیست.»
اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید تلاش برای برگزاری انتخابات در ۱۶ سرطان ادامه دارد. محمد وریماچ رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات در گفتگو با دویچه وله گفت: «نباید فراموش کنیم یک سلسله موضوعاتی پیش آمد که یک مقدار وقت و زمان را از کمیسیون گرفته به خصوص خریداری تکنالوژی و موضوعات تدارکاتی آن وقت ما را یک مقدار گرفته است.»
نهادهای انتخاباتی قبلا گفته بودند که به دلیل کمبود وقت، کمیسیون باید انتخابات را به تعویق اندازد. آقای وریماچ گفت که براساس پیشنهاد این نهادها، انتخابات پارلمانی باید با سه ماه تاخیر برگزار شود. کمیسیون انتخابات این پیشنهادات را در یافت کرده ولی هنوز فیصله نهایی بر سر برگزاری به وقت و یا تاخیر در برگزاری انتخابات صورت نگرفته است.
کاهش مراکز رای‌دهی
کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که به دلیل تهدیدهای امنیتی شماری از مراکز انتخاباتی را در ولایات و ولسوالی‌ها کاهش داده است. ارزیابی‌هایی که کمیسیون انتخابات انجام داده در نتیجه آن برخی از مراکز رای دهی به همدیگر مدغم شده‌اند. اما نهادهای انتخاباتی می‌گویند شکایات زیادی در این مورد وجود دارد زیرا احزاب سیاسی و کاندیداها از عدم دسترسی مردم به مراکز انتخاباتی نگرانند.
آقای افغان زی در این مورد گفت:‌ «قرار معلومات اعتراضات زیادی در بین نهادها و مردم وجود دارد. اگر مراکز زیاد شده، به کدام دلیل زیاد شده و یا اگر مراکز کم شده به کدام دلیل کم شده‌اند. در این مورد آگاهی داده نشده در حالی که مردم و کسانی که می‌خواهند نامزد شوند، به آن نیاز دارند.»
رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات در این مورد گفت کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی این شکایات را ثبت می‌کند و در صورت نیاز، دست به اصلاحاتی در این مورد خواهد زد: «اگر کسی شکایت، پیشنهاد و یا انتقاد دارد، می‌تواند از طریق کمیسیون‌های انتخاباتی شکایات خود را بسپارند.» آقای وریماچ افزود در صورتی که شکایات موجه باشند، هنوزهم امکان افزایش و تجدید نظر در مراکز انتخاباتی وجود دارد.
تهیه لیست رای دهنده‌گان
چالش دیگر برگزاری انتخابات تهیه لیست رای دهندگان است. براساس آمارهای قبلی کمیسیون انتخابات، ۱۲ میلیون نفر در افغانستان واجد شرایط رای دهی هستند در حالی که ۱۷ میلیون تن کارت رای دهی اخذ کرده‌اند.
در ماه‌ های اخیر برخی از احزاب سیاسی ادعا کردند که پیش از انتخابات ریاست جمهوری، کارت انتخابات در خانه‌های شخصی چاپ و برای مردم توزیع می‌شد تا با آن در انتخابات به نفع نامزد مورد نظر تقلب کنند. تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ سبب شد تا این کارت‌ها بی‌اعتبار شوند.
حالا نیز تهیه فهرست رای دهندگان به یک دردسر تبدیل شده است. براساس طرح جدید کمیسیون انتخابات، انتخابات پارلمانی با تذکره‌های کاغذی برگزار خواهد شد. این تذکره‌ها نیز به آسانی قابل تقلب هستند. هرچند این طرح هنوز نهایی نشده ولی نهادهای انتخاباتی می‌گویند در صورتی که انتخابات بعدی با همین تذکره‌ها برگزار شوند، جلو تقلب در انتخابات گرفته نخواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.