نهادهای ناظر انتخاباتی: احتـمال دارد نتایـج انتخـابات پارلمـانی به دلیـل مداخـلۀ حکـومت تغـییر کنـد

۱۹ حوت ۱۳۹۷

mandegarشماری از نهادهای ناظر انتخاباتی و فعالان مدنی با ابراز نگرانی از آنچه که دخالت حکومت در امور انتخاباتی می‌خوانند، می‌گویند که احتمال دارد نتایج انتخابات پارلمانی تغییر کند.
مسوولان مجتمع جامعه مدنی و مسوولان موسسه انتخابات و شفافیت افغانستان (ایتوا) دیروز در نشست مشترک خبری در کابل از آنچه که مداخله حکومت در امور انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری سال آینده می‌خوانند، ابراز نگرانی کردند.
مریم ارزگانی عضو مجتمع مدنی افغانستان گفت: «تأخیر غیرقابل توجیه اعلام نتایج انتخابات پارلمانی نگرانی‌های زیادی را راجع به سلامت انتخابات پارلمانی به وجود آورده است».
او بیان داشت که اظهارات بعضی از رییسان کمیسیون‌های ولایتی کمیسیون‌های انتخاباتی از مداخلۀ آشکار حکومت و نماینده‌گان نامزدان در امور کاری‌شان شاکی بوده و از محدود کردن صلاحیت‌شان توسط حکومت شکایت دارند.

بانو ارزگانی از کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی خواست که روند رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی را هرچه زودتر به طور شفاف تمام کند.
حبیب‌الله شینواری، مدیر برنامه‌های موسسۀ دیدبان انتخابات و شفافیت افغانستان (ایتوا) گفت که براساس بعضی قراین مبنی بر موجودیت فساد در کمیسیون‌های انتخاباتی و همچنان مداخله حکومت در امور انتخابات سبب احتمال تغییر نتایج انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان گردیده است.
او بیان داشت که ما نگرانی مداخله حکومت در امور نتایج انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده هستیم به‌خاطر اینکه اکثری کارها در کمیسیون‌های انتخابات به فرمایش حکومت انجام می‌شود.
آقای شینواری گفت که مدیریت ناسالم انتخابات پارلمانی باعث نگرانی ما مبنی بر احتمال سوءاستفادۀ نامزدان معترض از روند رسیده‌گی با ابرازهای قومی، سمتی و حزبی در کمیسیون‌های انتخاباتی نیز شده است.
او با بیان اینکه یکی از ابرازهای شفافیت در روند انتخابات گزارشات تحقیقی رسانه‌ها می‌باشد گفت که متأسفانه رسانه‌های کشور نقش فعال در ارایه گزارش‌های تحقیقی بازی نکرده اند.
عزیز رفیعی عضو مجتمع جامعه مدنی افغانستان می‌گوید که کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی میراث‌دار یک بحران بزرگ انتخاباتی است که اعتماد مردم را نسبت به روند انتخابات به طور کُلی از بین برده است.
آقای رفیعی می‌گوید که شهروندان به انتخابات قبلی (انتخابات پارلمانی ۲۸ و۲۹ میزان) هیچ باور نداشتند به این لحاظ کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخابات مکلف است که هر چه زودتر تصمیم نهایی‌شان را در مورد این انتخابات اعلام کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.