نهادهای ناظر بر انتخابات: کمیسیون شکایات پنهانی عمل می‎کند

3 ثور 1393/

شبکۀ اکسین می‌گوید که تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر باطل‎‏کردن رأی‎ نامزدان بدون حضور ناظرین، غیرقانونی است.
روز سه شنبه (۲ ثور) شبکۀ اکسین که از ده‌ها نهاد مدنی تشکیل گردیده است، کنفرانسی را تحت نام «کمیسیون شکایات انتخاباتی باید بطور شفاف تحقیق کند» به راه انداخته بود. نهاد فیفا در این کنفرانس گفته است که کمیسیون شکایات انتخاباتی به‌طور پنهانی فیصله کرده است.mnandegar-3
در نشست خبری‌یی که شبکه اکسین دایر کرده بود، شمار زیادی از شبکه‌های ناظران، نماینده‌‎گان جامعه مدنی، نماینده‌گان ارگان‌های امنیتی و اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون انتخابات در آن شرکت داشتند. در این نشست گفته شد که کمیسیون شکایات انتخاباتی آرایی را که بدون حضور ناظران باطل اعلام کرده است، غیر قانونی است. در عین زمان نماینده‌گان نامزدان مقام ریاست جمهوری افغانستان و جامعه مدنی، از کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی تقاضا کردند که باید توجه جدی به شفافیت در شمارش آراء داشته باشند.
نعیم ایوب زاده رییس نهاد آزاد انتخاباتی فیفا گفت: «برای ما در این روزها تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی نگران کننده است. یکباره تصمیمی می‌گیرد که آرای ۱۰۰ محل انتخاباتی در هرات را باطل اعلام می‌کند که متاسفانه ناطران جامعه مدنی در جریان قرار نگرفتند و یک نوع فیصله و تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان خلاف ماده ۶۳ قانون انتخابات افغانستان می‌باشد». ایوب‌زاده اضافه کرد، هرچند شرکت مردم و به ویژه زنان در این انتخابات بسیار گسترده بود و از لحاظ امنیتی نیز می‌توان گفت که این انتخابات موفق بوده است، اما با آن‌هم مشکلاتی در بعض از موارد وجود دارد که کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در مرحله شمارش آرا به آن باید توجه جدی داشته باشند.
در این کنفرانس نماینده‌گان نامزدان از کمبود ورقه‌های رأی دهی، نگذاشتن به موقع ناظران در مراکز رأی‌دهی و به نفع یک نامزد پر شدن صندوق‌های رأی، شکایت‌های شان را بیان داشتند.
چندی قبل از جانب کمیسیون انتخابات تقریباً در ۴۰۰ مرکز، رأی‌ها باطل اعلام شد. در این مراکز یا اینکه در ورقه‌های رای دهی تغییر وارد گردیده بود و یا هم امضأ کارمندان انتخاباتی در آنها موجود نبوده است. ذکریا بارکزی رئیس نهاد بین‌المللی دموکراسی در این مورد گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات باید در قسمت باطل اعلام کردن رای‌ها از دقت زیاد کار بگیرد و نباید رای‌هایی را که در ورقه‌های آن امضای کارمندان مراکز وجود ندارد، بدون بررسی، باطل اعلام کند.
در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در پهلوی نیروهای امنیتی از رسانه های مختلف نیز قدرانی می گردد. مجیب خلوتگر رئیس موسسه حمایت از رسانه ها «نی» از همه نامزدان و جوانب درگیر تقاضا می کند که در آینده باید از تهدید و ایجاد مشکلات برای خبرنگاران دست بردارند. او گفته است که در این انتخابات تقریباً ۱۰ تن از خبرنگاران مورد لت و کوب قرار گرفته اند و شمار زیادی هم تهدید گردیده اند.
انتخابات موفق
عبدالرحمان هوتکی معاون کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که در بعض از مناطق مشکلاتی وجود داشته است اما در مجموع انتخابات موفق بوده و روند بعدی آن نیز در یک فضای اطمینان بخش پیش برده خواهد شد.
او می گوید: «تعهدی را که ما در برابر ملت افغانستان داریم، یکبار دیگر می‌خواهم تأکید کنم که رهبری کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کاملاً اطمینان می‌دهد که ما استقلالیت خود را حفظ خواهیم کرد و در شفافیت انتخابات هیچ نوع سهل انگاری وجود نخواهد داشت، زیرا نه برای ما و نه برای ملت افغانستان قابل پذیرش است». هوتکی اضافه می‌کند که شمارش آراء در هفت مرحله صورت می‌گیرد و هیچ نوع جای برای تقلب وجود ندارد. او همچنان گفته است که کمیسیون آن رأی‌هایی را بعد از بررسی دقیق باطل اعلام کرده است که در ورقه‌های رأی دهی امضای کارمندان مراکز وجود نداشته است. او اضافه کرده است که در مورد شماری از آراء هنوز هم تحقیقات جریان دارد و تا پایان در مورد آرای مظنون با شفافیت و دقت کار صورت خواهد گرفت.
رد اتهام قانون شکنی
در عین حال نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی اتهام قانون شکنی این کمیسیون را رد کرده گفته است که در ولایات تمام شکایات را در حضور نماینده‌گان جامعه مدنی و رسانه‌ها بررسی کرده و در مرکز نیز بطور علنی این کار صورت خواهد گرفت. او اضافه کرد: «در تمامی ولایات رسیده‌گی ما در حضور جامعه مدنی و رسانه‌ها و همچنین به شکل علنی دایر شده و تصمیمات گرفته شده. در مرکز ما جلسات رسیده‌گی به شکایات را هنوز نداشتیم. هر زمانی که در مرکز ما جلساتی را داشته باشیم جامعه مدنی، رسانه ها، احزاب و هرکس دیگر که خواسته باشد، می توانند در جلسات ما شرکت داشته باشند».
گفته می‌شود که در چهارم ثور نتایج اولیه اعلام خواهد گردید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.