نهادهای ناظر: شماری از کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی با نامزدان ارتباط دارند

۱۹ میزان ۱۳۹۸

mandegarمسوولان نهاد‌های ناظر انتخاباتی می‌گویند که شماری از اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی با برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ارتباط دارند که این رفتار کمیشنران مشکوک و سوال‌برانگیز می‌باشد.
این مسوولان با ابراز نگرانی از این مساله می‌گویند که ارتباط کمیشنران با نامزدان نتایج انتخابات را به بحران می‌برند.
مسوولان نهاد‌های موسسه دیدبان انتخابات و شفاف افغانستان (ایتوا) و موسسه دیدبان آزاد افغانستان (فوا) پنجشنبۀ هفتۀ گذشته در یک نشست خبری در کابل یافته‌های شان را از روز انتخابات ششم میزان با رسانه‌های شریک کردند.
حبیب‌الله شینواری مدیر برنامه‎های موسسه دیدبان انتخابات و شفافیت افغانستان ایتوا گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که برخی کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی ارتباط نزدیک با تکت‌های انتخاباتی دارند.»
وی با بیان اینکه ارتباط نزدیک کمیشنران و روئسای دبیرخانه‌های کمیسیون‌های انتخاباتی با نامزدان، نتایج انتخابات را با بحران مواجه می‎سازد گفت: «اگر ارتباط کمیشنران و روئسای کمیسیون‌های انتخاباتی با نامزدان ادامه پیدا کند ما بحران انتخابات سال ۲۰۱۴ را دوباره در کشور تجربه خواهیم کرد.»
آقای شینواری از کمیشنران و روسای کمیسیون‌های انتخاباتی خواست که به مدت یک ماه تلفن‌های‌شان را قرنطین کرده و عدالت انتخاباتی را تامین و از بحران احتمالی انتخاباتی جلوگیری کنند.
این گفته‌های در حالی مطرح است که چند روز پیش مسوولان بنیاد انتخابات شفاف افغانستان تیفا نیز از ارتباط کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی ابراز نگرانی کرده گفته بودند که ارتباط کمیشنران با نامزدان و اختلافات میان کمیشنران کمیسیون انتخابات و رئیس دبیرخانه آن زمینه را برای تقلب مساعد می‌سازد.
مدیر برنامه‌های ایتوا با بیان اینکه مکانیسم روشن در کمیسیون انتخابات برای تفکیک آرای سیاه از سفید وجود ندارد از کمیسیون‌ شکایات انتخاباتی خواست که با دقت بیشتر موارد شکایات مربوط به تخلفات و جرایم کار و زار‌های انتخاباتی را دنبال کرده و متخلفات را به دادستانی کل معرفی کنند.
در همین حا،ل مبین‌الله ایماق رییس موسسه دیده‌بان آزاد افغانستان با انتقاد ازعملکرد کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت: «کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیدگی به شکایات انتخاباتی را در خفا انجام داده و با نهاد‌های ناظر انتخاباتی هماهنگی ندارد که این گونه رسیدگی گمانه زنی‌ها مبنی بر انجام تقلب در کمیسیون شکایات را بیشتر می‌سازد.»
آقای ایماق از کندی کار شمارش آرای در کمیسیون انتخابات نیز ابراز نگرانی کرده و از مسوولان کمیسیون انتخابات خواست که میکانیزم انتقال ارقام نتایج انتخابات در بانک اطلاعاتی کمیسیون انتخابات را همگانی سازد تا نگرانی‌های نامزدان، احزاب سیاسی، جامعه مدنی در کل مردم افغانستان مبنی بر احتمال تقلب در مرکز معلومات کمیسیون انتخابات رفع گردد.
این در حالی است که یک عضو کمیسیون انتخابات نیز از کندی روند انتقال معلومات به سرور مرکزی انتقاد کرده و گفته بود که احتمال دارد اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به تعویق افتد.
بر اساس تقویم انتخاباتی، کمیسیون انتخابات نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن به تاریخ ۱۶ عقرب اعلام خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.