نهاد‌های مدافع رسانه‌ها: حکومت نباید مانع نشرات زنده رسانه‌ها شود

۲۳ ثور ۱۳۹۷

نهاد‌های مدافع رسانه‌ها از وضع محدودیت برنشرات زنده‌ رسانه‌ها ابراز نگرانی کرده می‌گویند که حکومت نباید برنشرات مستقیم رسانه‌ها محدودیت وضع کند.
نهاد‌های حامی رسانه‌ها امروز یکشنبه ( ۲۳ ثور) در نشستی تحت عنوان طرزالعمل پوشش نشرات زنده رویداد‌های تروریستی از طریق رسانه‌ها گفت mandegar-3که حکومت تلاش دارد تا از نشرات زنده رویدادهای امنیتی جلوگیری کند.
چندی پیش کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت مسوده‌‌ای را طرح کرد که در آن پوشش زنده رویدادها از طریق رسانه‌ها منع قرار داده شده است.
در جز سوم ماده چهارم این مسوده آمده است که ” ژورنالیستان به سبب این که ممکن است نشر تصاویر زنده، جان نیروهای امنیتی یا افراد ملکی را که در حوادث تروریستی گیر افتاده اند، با خطر مواجه بسازد، باید از نشر مستقیم تصاویری که نشاندهنده‌ عملیات نیروهای نظامی و امنیتی است، تا مهار حملات تروریستی و پایان درگیری، خود داری کنند”.
مولانا عبدالله رییس اجرایی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های افغانستان از طرزالعمل جدید کمیته مشترک از اعمال محدویت برنشرات زنده ابراز نگرانی کرده می‌گوید که این کارحکومت در مخالفت صریح با قانون اساسی قرار دارد.
وی از کمیته مشترک مصوونیت رسانه‌ها‌ وحکومت خواست که این قانون را ملغی کند تا مانع اطلاع رسانی نشود.
درهمین حال رییس اجرایی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های افغانستان از افزایش خشونت علیه خبرنگاران ابراز نگرانی کرده می‌گوید که حکومت در زمینه تامین امینت خبرنگاران کوتاهی می‌کند.
وی می‌گوید که هم اکنون حکومت محلی قندهار و ریاست امنیت ملی این ولایت به تعدادی از خبرنگاران دستور داده که ازخانه‌های شان بیرون نشوند و از داخل خانه به فعالیت‌های رسانه‌‌ای بپردازند.
وی گفت که حکومت با این کارهای خویش مانع اطلاع رسانی می‌شود که هیچ تفاوت با گروه‌های تروریستی ندارد.
با این حال این اتحادیه، حکومت را  در زمینه اعلام نتایج حادثه دهم ثور شهرکابل، که جان شماری زیادی از غیرنظامیان به شمول ۹ خبرنگار را گرفت به پنهان کاری متهم کرده می‌گوید که اکنون با گذشت بیش از ده روز هنوز نتایج تحقیقات درباره این حملات با رسانه‌ها شریک نشده است.
این اتحادیه می‌گوید با وجودیکه چندین بار از مقامات بلند پایه حکومت تقاضا کرده که تصاویر کمره‌های امنیتی محل انجام حمله انتحاری و تصاویرکمره‌های خبرنگاران از رویداد را آنهم بدون پوشش رسانه‌‌ای در اختیار رسانه‌ها قرار دهند اما تا کنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.