نهاد حمایت از کودکان: جوانان ۱۸سالۀ افغانستان تمام عمرشان را در جنگ سپری کرده‌اند

۱۵ میزان ۱۳۹۸

mandegarنهاد حمایت از کودکان می‌گوید، کودکانی که حالا در افغانستان ۱۸ ساله می‌شوند، تمام عمرشان را در جنگ سپری کرده‌اند.
براساس اعلام اداره مرکزی آمار افغانستان از جمعیت حدود ۳۲ میلیونی این کشور ۴۸ درصد آنان زیر ۱۵ سال سن دارند.
دیروز هفتم اکتبر هجدهمین سال آغاز حمله امریکا به افغانستان برای سرنگونی رژیم گروه طالبان است.
موسسه حمایت از کودکان، در بیانیه‌یی به مناسبت آغاز هجدهمین سالگرد آغاز جنگ بین ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا و طالبان گفته ۱۸ ساله‌های امروز افغانستان، تمام دوران زندگی شان را در جنگ سپری کرده‌اند.
اونو وان مانین، رییس این نهاد در افغانستان گفته که کودکان افغانستان هر روزه با ترس از انفجار زندگی می‌کنند. براساس اعلام موسسه حمایت از کودکان، ۸۴ درصد از قربانیان مواد انفجاری باقی مانده از جنگ را کودکان زیر هجده سال تشکیل می‌دهند .
به گفته این نهاد ادامه جنگ پیامدهای ناگواری را برکودکان افغان داشته و اکنون ۳.۷ میلیون کودک افغان به دلیل ناامنی از رفتن به مکتب محروم هستند که ۶۰ درصد آنان را دختران تشکیل می‌دهند. علاوه بر آن ۷۰۰ مدرسه به دلیل خشونت در سال ۲۰۱۸ بسته بودند.
این نهاد خواستار توقف استفاده کودکان در جنگ شده و از جناح‌های درگیر خواسته تا امنیت مکاتب و بیمارستان‌ها را تامین کنند.
در این بیانیه از افغانستان به عنوان جای خطرناک برای دوران کودکی یاد شده و افزوده که بسیاری از کودکان مجبورند به دلیل فقر در جاده‌های خطرناک کار کنند و یا هم به گروه‌های مسلح بپیوندند.
در گزارش سال ۲۰۱۹ این نهاد آمده است که افغانستان در کنار کشورهایی چون عراق، سوریه، یمن، سومالی و سودان جنوبی جزء ده کشوری است که بدترین جا برای کودکان محسوب می‌شود.
براساس آمار این نهاد از سال ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۸ میلادی بیشتر از ۱۲ هزار کودک کشته و یا مورد خشونت قرار گرفته و ۲۷۴ کودک به عنوان سرباز استخدام و یا نقش حمایت کننده برای جنگجویان داشته‌اند.
موسسه حمایت از کودکان گفته که ۳.۸ میلیون کودک به کمک‌های انسان دوستانه نیاز دارند و ۶۰۰ هزار کودک از سوء تغذیه رنج می‌برند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.