نهاد دیدبان شفافیت افغانستان: حکومت پیمان‎های مخفیانه‎یی با امریکا امضا کرده است

گزارشگر:سه شنبه 29 حوت 1396 ۲۸ حوت ۱۳۹۶

نهاد دیدبان شفافیت افغانستان مدعی شده است که حکومت پیمان امضای قراردادهای بزرگ استخراج معادن را به صورت مخفیانه با امریکا امضا کرده است.
ناصر تیموری عضو ارشد دیدبان شفافیت روز دوشنبه (۲۸حوت) طی یک نشست خبری در کابل مدعی شد که حکومت پیمان‌های مخفیانه ای را با ایالات متحده امریکا امضا کرده است.
آقای تیموری گفت که یک سال پیش پیمانی بین مقام‌های حکومت افغانستان و امریکا به امضا رسیده که براساس آن افغانستان متعهد شده تا قراردادهای بزرگ استخراج معادن را به شرکت‌های امریکایی واگذار کند.
وی گفت که این پیمان دور از چشم مردم و به طور مخفیانه بین حکومت افغانستان و امریکا امضا شده و هیچ مشوره و صحبتی در این باره با نهادهای مدنی و مردم افغانستان صورت نگرفته است.mandegar-3
آقای تیموری مدیریت قراردادهای بزرگ استخراج معادن را خارج از توان وزارت معادن افغانستان خوانده گفت که حکومت تا ایجاد ظرفیت لازم برای مدیریت درست این قراردادها از عقد آن ها باید بپرهیزد.
در همین حال، سید اکرام افضلی رییس اجرایی این نهاد احتمال عقد قراردادهای استخراج معادن بزرگ با شرکت های امریکایی را در شرایط حاضر به نفع افغانستان ندانسته گفت که با وضعیت موجود سکتور معادن از این بابت ضررهای کلان بر ثروت ملی وارد خواهد شد.
وی با اشاره به تمایل مقام‌های امریکایی به ویژه اظهارات اخیر اریک پرنس رییس پیشین شرکت بلک واتر مبنی بر مشارکت شرکت‌های امریکایی در استخراج معادن افغانستان، از عملی شدن این اظهارات ابراز نگرانی کرده بیان داشت که با وضعیتی که وزارت معادن دارد عقد این گونه قراردادها زمینه فساد گسترده را مساعد خواهد کرد.
این فعال مدنی در این باره از فشارهای سخن گفت که گویا از سوی امریکا برای عقد قراردادهای استخراج معادن با شرکت‌های امریکایی برحکومت افغانستان وارد می‌شود.
وی در این باره بیان داشت که حکومت امریکا بر حکومت افغانستان فشار وارد می کند تا قراردادهای بزرگ استخراج معادن را با این کشور به امضا رساند تا ایالات متحده بتواند جنگ افغانستان را از منابع مالی که از سکتور معادن به دست می آید تمویل کند.
آقای افضلی عقد قراردادهای بزرگ استخراج معادن را با ترجیح شرکت‌های امریکایی و بدون داوطلبی، در شرایطی که وزارت معادن از مدیریت قراردادهای خرد و متوسط عاجز است، قبل از موقع دانسته تاکید کرد که این قراردادها پس از حصول اطمینان از شفافیت و حسابدهی شرکت‌ها و ایجاد ظرفیت لازم درمدیریت درست آنها باید عقد شوند.
به گفته آقای افضلی وزارت معادن افغانستان در شرایط حاضر توانایی لازم برای مدیریت قراردادهای خرد و متوسط را ندارد که با این وجود نظارت و مدیریت قراردادهای بزرگ در این سکتور به کلی از توان مدیریتی این سکتور خارج خواهد بود.
وی در بخشی از سخنانش به احتمال ترجیح شرکت‌های امریکایی در استخراج معادن بزرگ افغانستان ابراز نگرانی کرده گفت که مردم افغانستان باید از شفافیت و حسابدهی از سوی این شرکت ها اطمینان کامل یافته و زمینه استفاده‌جویی این شرکت ها در معادن کاملا مسدود شود.

رییس اجرایی دیدبان شفافیت در ادامه به قراردادهای استخراج چند معدن طلا و مس که با شرکت‌های نزدیک به مقام‌های حکومتی عقد شده اشاره کرده و این موارد را خلاف اصول شفافیت و حسابدهی دانست.
وی در این باره گفت، معادن طلای بدخشان و زرکشان و مس بلخاب و هرات به شرکت های مربوط به وزرای دولت به قراردادی داده شده و احتمال فساد در این قراردادها بسیار بالا است.
این فعال جامعه مدنی از حکومت خواست که بین افراد حکومتی و شرکت‌های قراردادی تفکیکی را قائل شده و از احتمال فساد و استفاده جوئی در قراردادها جلوگیری نماید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.