نورستانی در هنگام تسلیمی اعتبارنامۀ احمدزی: از مردم عذر می‌خواهم

5 میزان 1393/

اشرف غنی احمدزی رییس‌جمهوری جدید افغانستان که در مراسم دریافت «اعتبارنامه» خود از کمیسیون انتخابات سخن می‌گفت، اصلاح نظام انتخاباتی را از اولویت‌های دولت وحدت ملی اعلام کرد.
براساس قانون انتخابات افغانستان کمیسیون انتخابات این کشور به رییس جمهوری که برنده انتخابات شناخته شده، قبل از مراسم تحلیف «اعتبارنامه می‌دهد.» و یوسف نورستانی رییس کمیسیون انتخابات دیروز اعتبارنامه آقای غنی احمدزی را به او داد.mnandegar-3
آقای غنی احمدزی با اشاره به دشواری‌های برگزاری انتخابات در کشور گفت، شرکت در انتخابات برای شهروندان کشورهای دیگر زحمت زیادی ندارد، چند دقیقه در صف می‌ایستند، رای می‌دهند و تا ۲۴ ساعت نتیجه آن را می‌بینند. اما شرکت در انتخابات به دلیل شرایط خاص حاکم بر این کشور، به معنی قبول خطرات جدی است.
او با اشاره به کسانی که در جریان مبارزات انتخابات و یا هم روز انتخابات کشته شدند و نیز کسانی که انگشتان شان به دلیل شرکت در انتخابات بریده شد، گفت، از مردم افغانستان سپاسگزار است و مسوولیت خود می‌دانند تا تمام زخم‌های مردم کشورش را درمان کند.
رییس جمهوری جدید افغانستان با اشاره به مشکلاتی که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با آن روبرو شد گفت: باید از گذشته عدول کنیم و آینده یی را بسازیم که در شفافیت و درستی انتخابات آن ذره‌ای شک نباشد.
اشرف غنی احمدزی به دولت وحدت ملی نیز اشاره کرد و گفت: در واقع این حکومت نماینده آرای تمامی رای دهندگان است چه کسانی که به او رای داده اند و چه کسانی که به عبدالله عبدالله رقیب او رای داده اند.
او افزود چنین حکومتی به معنی تقسیم قدرت نیست بلکه به معنی تقسیم وظایف است و چنین حکومتی به معنی جمع کردن تمامی نیروهای افغانستان است.
به دنیال جنجالی شدن انتخابات و تشکیل حکومت وحدت ملی، نگرانی هایی وجود داشته است که تیم های رقیب گذشته نتوانند در ترکیب تیم واحدی باهم کار کنند، آقای احمدزی با اشاره به این نگرانی‌ها گفت: فضا به صورت جدی تغییر کرده است و او شنیده است که تاجران از هراس و سردرگمی بیرون می‌آیند.
او همچنین از تاجران ملی خواست در این کشور سرمایه گذاری کنند

عذرخواهی رییس کمیسیون
یوسف نورستانی رییس کمیسیون انتخابات افغانستان که اعتبارنامه آقای غنی را به او داد، از مردم افغانستان به دلیل طولانی‌شدن روند انتخابات عذرخواهی کرد.
آقای نورستانی گفت، طولانی‌شدن انتخابات، ماه‌ها مردم را نگران کرد، به اقتصاد مملکت آسیب رساند و سبب فشارهای گونانی بر مردم شد. اما او افزود که تا وقتی که همه شهروندان افغانستان، صاحب شناسنامه الکترونیک نشوند، سرشماری دقیق صورت نگیرد، شمار دقیق رای دهنده‌گان در هر حوزه رای دهی مشخص نشود، هر انتخاباتی که در افغانستان برگزار شود، خالی از جنجال و دشواری نخواهد بود.
۵۵ ممیز ۲۷ درصد کل آرا
رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که پس از تفتیش گسترده ثابت شد که میزان اشتراک در دور دوم انتخابات بیش از هفت میلیون بوده است.
هرچند آقای نورستانی مانند روز اعلام نتیجه، کل آرایی را که اشرف‌غنی احمدزی از آن خود کرده اعلام نکرد، اما عکسی که از این اعتبار نامه منتشر شده، نوشته شده که آقای غنی ۳ میلیون و ۹۳۵ هزار و ۵۶۷ رای (۵۵ ممیز ۲۷ درصد کل آرا) را از آن خود کرده است.
آقای نورستانی گفت، تفتیش گسترده نتایج انتخابات نشان داد که شماری از کارمندان یک روزه انتخابات، شماری از اعضای هردو ستاد انتخاباتی به نحوی در تقلب دست داشته اند و برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه بدون صدور شناسنامه‌های الکترونیک و سرشماری دقیق جمعیت ممکن نیست.

واکنش اصلاحات و همگرایی
مجیب الرحمان رحیمی سخنگوی تیم اصلاحات و همگرایی در واکنش به اعلام نتیجۀ انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات گفته که «اصلاحات و همگرایی» همان متن مورد توافق را که از سوی کمیسیون انتخابات در روز امضای توافقنامه در مورد برآیند دور دوم انتخابات اعلان گردید، معتبر می‌داند. هر اعلان و آمار دیگر که تقلب‌های گسترده را مشروعیت بخشد، و اصل توافق سیاسی برای بیرون رفت از بحران، که برنده و بازنده‌یی در آن مطرح نیست، نقض نماید، سوال برانگیز و غیر مشروع می‌داند.

اشتراک گذاري با دوستان :