نگرانی‎ها از تخریب فضای سبز و آلوده‌گی هوا

3 ثور 1393/

mnandegar-3مقام‌های دولتی روز گذشته از «روز زمین» تجلیل کردند. آن‌ها گفته‌اند که احیای فضای سبز در شهرها اولویت اصلی را تشکیل می‌دهد تا از آلوده‌گی زمین جلوگیری شود.
تخریب فضای سبز نگرانی اصلی دولت افغانستان است. مقام‌‎های دولتی می‌گویند از یک‌سو برنامه منظمی برای سرسبز کردن شهرها وجود نداشته است و از سوی دیگر در نتیجه جنگ‌ها، مناطق سبز نیز به دشت‌ها و یا هم مناطق مسکونی تبدیل شده است.
محمد اکبر احمدی، معین وزارت شهرسازی روز سه شنبه در برنامه تجلیل از روز زمین که در آن نماینده‌گان وزارت صحت عامه و اداره محیط زیست نیز شرکت کرده بودند، گفت که ایجاد عمودی شهرها در اولوین اولویت وزارت قرار دارد.
آقای احمدی گفت: «ناگزیر هستیم به اساس هدایت مقام ریاست دولت، سیستم پلان‌گذاری شهری را از سیستم افقی به سیستم عمودی تغییر دهیم. سخت در تلاش هستیم و ماستر پلان جدید شهر کابل نیز براساس همین طرح ساخته شده است».
تبدیل زمین‌های زراعتی به شهرها و مناطق مسکونی خشک که منجر به تخریب ساحات سبز می‌شود نگرانی اصلی دولت افغانستان است. وزارت زراعت گفته است که هزاران جریب زمین در اطراف شهرها که پیش از این سبز بودند به مناطق مسکونی تبدیل شده است.
اما وزارت شهرسازی می‌گوید در ماستر پلان جدید شهری، علاوه بر حفظ مناطق سبز، ساحات سبز در نظر گرفته شده تا در داخل شهرها مد نظر گرفته شود.
آقای احمدی گفت: «شهرسازان ما کوشش و تلاش دارند تا مناطقی را به شکل طبیعی زمانی که جزء شهر می‌شوند آن را حفظ کنند. علاوه بر این تلاش می‌شود تا برای هر شهر ساحه سبز در نظر گرفته شود.»
در بهبود محیط زیست همه سهم‌گیرند
در همین حال، وزارت صحت عامه می‌گوید محیط زیست ناسالم، بر صحت و روان جامعه اثر می گذارد.
ناجیه طارق، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه در این کنفرانس گفت که صحت مستقیماً به محیط پاک و سبز نیاز دارد و دولت باید احیای فضای سبز را در شهرها، مدنظر داشته باشد.
خانم طارق گفت: «محیط زیست ارتباط نزدیک به صحت دارد. در صورتی‌که محیط زیست صحی و سالم نباشد افراد جامعه مریض و از صحت کامل برخوردار نمی باشند که بالاخره باعث ضعف اقتصاد، سواد کم، بیکاری و در نهایت افرادی خواهیم داشت که بار دوش جامعه هستند».
خانم طارق، از همه مردم و نهادها خواست تا در بهبود محیط زیست سهم گیرند: «وظیفه یک نفر یا یک ارگان نیست بلکه وظیفه تمام نهادهای دولتی و غیر دولتی و وظیفه تمام مردم است تا دست به دست هم داده در حفاظت محیط زیست متحد شوند».
در حال حاضر ساحاتی که در شهر کابل برای کمربند سبز در نظر گرفته شده تبدیل به خانه‌های مسکونی شده است. وزارت شهرسازی می‌گوید نبود ساحات سبز و پارک‌ها در شهرهای افغانستان سبب آلوده‌گی آب و هوا شده است.

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.