نگرانی از افزایش تولید مواد مخدر هلمند؛ قهرمان تولید مواد مخدر

/

اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد با نشر گزارش تازه‌یی گفته است که کشت کوکنار، در ولایت جنوبی هلمند، نسبت به شش سال گذشته، سه برابر شده است.
سازمان ملل در این گزارش خود گفته است که با توجه به احتمال کشت کوکنار در سراسر افغانستان، به نظر می‌رسد نیمی از کوکنار این کشور در مزارع هلمند کشت شود.
در گزارش سازمان ملل همچنین آمده است که همزمان با افزایش کشت کوکنار در هلمند، تصور می‌شود که تولید مواد مخدر هم بالا رفته باشد.
اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC) افزایش کشت کوکنار در هلمند را «نگران کننده» توصیف کرده و گفته است که احتمال می‌رود میزان کشت کوکنار نه تنها در هلمند که در سراسر افغانستان از جمله در ولایات تخار در شمال و ننگرهار در شرق افغانستان نیز بیشتر شده باشد.
این ولایات پیش از این از سوی دولت افغانستان عاری از کشت کوکنار اعلام شده بود.
نا امنی، ناکامی در فراهم آوری جایگزین خشخاش، عوامل عمده افزایش کشت، تولید و سرانجام قاچاق مواد مخدر عنوان شده است.
حمیدالله، یکی از ساکنان هلمند که سال گذشته به تشویق مشاوران زراعتی امریکا و انگلیس، بجای خشخاش، پنبه کاشته بود، می‌گوید
به دلیل نبود بازار پنبه دوباره به کشت کوکنار رو آورده است.
کشاورزان هلمندی گفته‌اند که بهای پنبه پایین است و حتی مخارج تولید را هم فراهم نمی‌کند در حالیکه به گفته آنها کوکنار ۱۰ برابر سود می‌دهد. حمیدالله گفته است که سال گذشته، پنبه تولید شده را با ضرر و به قیمت پایین فروخته تا خرج خانواده اش را فراهم کند.
آمار نشان می‌دهد که حدود ۷۵ هزار هکتار زمین در ولایت هلمند کوکنار کاشته شده و این رقم سه برابر نسبت به سال ۲۰۰۶ میلادی زمانی که نیروهای انگلیسی در هلمند مستقر بودند، بالا رفته است.
سازمان ملل نبود کمک های لازم به کشاورزان و نا امنی را دلیل اصلی افزایش کشت کوکنار در افغانستان می‌داند.
مقام‌های دولت افغانستان برنامه‌های متعددی را برای ریشه‌کن ساختن کوکنار در سراسر این کشور از جمله ولایت هلمند به راه انداخته‌اند اما این برنامه‌ها در برخی از ولایات افغانستان تا کنون نتیجه‌ چندانی نداده است.
ماه گذشته یک مقام امنیتی افغان نیز نسبت به احتمال افزایش کشت کوکنار، هشدار داده بود.
بازمحمد احمدی، معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله اخیراً در یک نشست خبری گفته بود: نگرانی این است که بعد از سال ۲۰۱۴ حمایت جامعه جهانی از مبارزه علیه مواد مخدر از این هم کمتر شود.
آقای احمدی گفت نیروهای خارجی به تدریج افغانستان را ترک می‌کنند و جای خود را به نیروهای افغان می‌دهند.
نیروهای تحت رهبری ناتو در سال‌های گذشته، در مبارزه علیه تولید و قاچاق مواد مخدر نیز سهیم بودند. اما حالا به گفته معاون وزارت کشور افغانستان، نیروهای ارتش افغانستان در محو کشتزارهای خشخاش مشارکت نمی‌کنند.
او با اشاره به این مساله افزود:» بدون محو کشتزارهای خشخاش میزان تولید تریاک در افغانستان نیز کاهش نخواهد یافت و چاقاق مواد مخدر نیز در کشور افزایش می‌یابد.»
معاون وزارت داخله افغانستان راه حل این مشکل را افزایش نیروهای ویژه مبارزه با مواد مخدر و به خصوص محو کشت خشخاش اعلام کرد و گفت که شمار این نیروها باید افزایش یابد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.