نگرانی از حضور کمرنگ زنان در انتخابات

11 قوس 1392/

شماری از نهادهای مدنی و مدافعان حقوق زن در رابطه با حضور گمرنگ زنان در انتخابات سال آینده نگران هستند. این نهادها تاکید کردند که برای افزایش حضور زنان باید با متنفذان محلی از نزدیک کار شود.
شماری از نهادهای مدنی روز یکشنبه در نشستی از حضور کمرنگ زنان در انتخابات پیش روی افغانستان ابراز نگرانی کردند. این نشست از سوی موسسه «مشارکت ملی» با حمایت مالی موسسه «کونتر پارت» و «اداره انکشافی ایالات متحده امریکا» برگزار شد.mandegar قرار است در این نشست، پس از دریافت راهکارها برای افزایش حضور زنان در انتخابات، نهادهای مدنی در این عرصه فعالیت بیشتر انجام دهند.
قدریه یزدان پرست، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این مراسم گفت در شماری از ولایات رای زنان نه به صورت مستقیم، بلکه به شکل نیابتی استفاده می‌شود: «متاسفانه در افغانستان اصل مشارکت سیاسی زنان زیر پا گذاشته شده است. عمدتاً زنان رای شان نیابتی استفاده می شود؛ نه تنها زیر فشار رای می دهند و به انتخاب خود نمی توانند رای دهند، بلکه رای شان نیابتی استفاده می شود که این مساله حق مشارکت سیاسی را از زنان می گیرد».
فعالان حقوق زن ابراز نگرانی کردند که به جز چند شهر کلان افغانستان در تمام ولایات زنان نمی توانند آزادانه رای دهند. آن ها گفتند که در بسیاری روستاها زنان از یک سو حق بیرون شدن از خانه را ندارند و از سوی دیگر ناامنی نیز مانع حضور زنان در پای صندوق های رای می شود.
داکتر حمیده وردک، یک تن از فعالان حقوق زن در این نشست گفت: «ما هنوز در ولایات زنانی را داریم که به خاطر تعلیم و صحت خود بیرون رفته نمی توانند، چه رسد که کارت رای دهی بگیرند. قصبات دوردست افغانستان هنوزهم چالش های خود را دارند».
ذهنیت سازی
اشتراک کنندگان این نشست تاکید کردند که تنها راه حل موانع در برابر حضور زنان در انتخابات، ذهنیت سازی و تغییر باورهای مردان و زنان در روستاهای افغانستان است.
فعالان حقوق زن تاکید کردند که ملاامامان و موسفیدان، در واقع مالکان اصلی قریه ها هستند و باید ذهنیت آن ها نسبت به اشتراک زنان در انتخابات تغییر داده شود.
خانم وردک گفت: «زمینه سازی نکنید، ولی ذهنیت سازی کنید. علمای افغانستان را وادار کنید که در مورد رای زنان گپ بزنند. ریشسفیدان و افرادی که در قریه ها حاکم هستند، آن ها باید قناعت داده شوند که در مورد رای زنان گپ بزنند».
موسسه مشارکت ملی در نظر دارد تا چندین کنفرانس را در ولایات مختلف افغانستان برگزار کند و در این کنفرانس ها آگاهی مردم را در مورد انتخابات و اشتراک زنان بلند ببرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.