نگرانی مسلمانان هالند از حمله به مساجد

یک شنبه 7 جدی 1393/

mnandegar-3هالندی‌هایی که به شبه نظامیان داعش و افراط گرایان راست افراطی می‌پیوندند به عنوان عوامل‌ تشدید حملات به مساجد مطرح می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مرد ناشناس ۱۴ دسمبر سال جاری میلادی وسایل آتش بازی را پشت پنجره سلیمیه در انسکدی، یکی از شهرهای هالند قرار داد که چند ثانیه بعد آن‌ها منفجر شده و باعث شکستن پنجره این مسجد شدند.
انگیزه این مجرم که هنوز دستگیر نشده مشخص نیست اما یکی از اعضای هیات مدیره این مسجد گفت، گمان می‌کند که این حمله به خاطر نفرت از اسلام صورت گرفته است.
وی افزود: شاید شخصی می‌خواسته به ما بگوید که در اینجا جایی نداریم این مسجد در گذشته نیز نامه‌های تهدیدآمیزی دریافت کرده است.
براساس تحقیقات اینک وان در واک، نویسنده کتاب «اسلام هراسی و تبعیض نژاد» در ۱۰ سال گذشته بیش از یک سوم از ۴۷۵ مسجد هالندی دست کم یکی از رویدادهای خرابکاری، نامه‌های تهدیدآمیز، آتش زنی، قرار دادن سر خوک یا دیگر اقدامات تهاجمی را تجربه کرده‌اند.
یکی از اعضای مسجد کوبا در شهر اجمویدن گفت: از زمانی که در سال ۱۹۹۳ میلادی این مسجد تاسیس شد بیش از ۴۰ مورد از این قبیل رویدادها را تجربه کرده است. شعارهایی همچون «مسلمانان بروید به جهنم» و نقاشی‌های دیواری متشکل از سمبل‌های نازی‌ها، سر خوک و کوکتل مولوتف بارها بر روی دیوار این مسجد نوشته و کشیده شده‌اند.
وان در واک گفت، حمله به مساجد در شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ بیشتر رخ می‌دهد. بسیاری از این حملات واکنشی به رویدادهای ملی یا بین‌المللی همچون یک حمله تروریستی یا پیوستن شبه نظامیان هالندی به گروه‌های تروریستی همچون داعش هستند.
گمان می‌رود حدود ۱۶۰ مسلمان هالندی به گروه‌های مسلح همچون داعش پیوسته باشند و نگرانی‌ها مبنی بر اینکه پس از بازگشت به هالند در این کشور حملاتی را انجام دهند، افزایش داده‌اند. تظاهرات حامی داعش اندکی نیز در لاهه صورت گرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.