نگرانی نماینده‌گان مجلس از تکرار تقلب و تخلف در انتخابات

گزارشگر:سه شنبه 19 سرطان 1397 ۱۸ سرطان ۱۳۹۷

نمایندگان مجلس حکومت و ارگ را متهم به دخالت در کار کمیسیون انتخابات کرده می‌گویند: ارگ به صورت آشکارا در کار کمیسیون انتخابات مداخله می‌کند وکمیسیون اکثر تصامیم خود را به میل حکومت و ارگ‌نشینان می‌گیرد.
mandegar-3برخی از اعضای مجلس نمایندگان در نشست عمومی دیروز مجلس، دو شنبه۱۸سرطان/ تیر، با ابراز نگرانی از نرسیدن مواد ثبت نام در برخی از ولسوالی‌های دور افتاده می‌گویند: مردم در شمار زیادی از ولسوالی‌های نتوانسته اند، برای شرکت درانتخابات پیش‌رو ثبت نام کنند.
این نمایندگان تاکید می‌کنند، که علت نرسیدن مواد ثبت نام رای‌دهی در اکثر ولسوالی‌ها، تنها نبود امنیت نیست، بل حکومت و خود کمیسیون انتخابات نخواسته و نمی‌خواهند که مواد ثبت نام را به این ولسوالی‌ها بفرستند.
عثمان فراهی، نماینده فراه در مجلس می‌گوید: کمیسیون انتخابات هنوز به ولسوالی لاش جوَن کتابچه استیکردار یا برچسپ انتخاباتی نفرستاده است و مردم روزانه صف‌های طولانی را در هوای گرم انتظار می‌کشند، بدون این که کسی به خواست‌ آنها گوش دهد.
آقای فراهی تاکید دارد: این‌که کمیسیون انتخابات به این ولسوالی‌ها مواد ثبت نام روان نکرده است، بیشتر جنبۀ سیاسی دارد تا این‌که مسایل امنیتی مطرح باشد. کمیسیون انتخابات به ولسوالی‌های که زیر حاکمیت طالبان است، برچسپ انتخاباتی می‌فرستد، اما در ولسوالی‌ها که امنیت برقرار است به نبود امنیت به این مناطق مواد ثبت نام روان نمی‌کند.
ازسوی دیگر، شماری از نمایندگان مجلس از وجود استیکرهای اضافی نیز ابراز نگرانی دارند و می‌گویند: ما ممطنی استیم که برچسپ‌های انتخباتی در روز برگزاری انتخابات استفاده‌های سوء خواهد شد.
عبدالطیف پدرام، نماینده بدخشان در این نشست مجلس گفت: برخی از نهادهای امنیتی در ولایت بدخشان خبرداده اند که نزدیک به ۶ هزار استیکر بدون این‌که معلوم باشد، از آن درکجا استفاده می‌شود، به ولسوالی‌های این ولایت انتقال داده شده است.
موضوع ثبت نشدن افراد ثبت نام شده در دیتابیس کمیسیون انتخابات، نگرانی دیگری نماینده‌گان مجلس بود.
اعضای مجلس تاکید داشتندکه اگر کمیسیون انتخابات هرچی زودتر ثبت نام کننده‌گان را درج دیتابس نکند، جلو تقلب در انتخابات گرفته نخواهند شد.
نگرانی‌ها از تقلب و تخلف در انتخابات درحالی مطرح می‌شود که چندی پیش اسنادی به رسانه‌ها درز کرد که نشان می‌داد، عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات بدون موافقت دیگر اعضای این کمیسیون یک موتر مملو از مواد انتخاباتی را مخفیانه و شب هنگام به ولایت ننگرهار در شرق افغانستان فرستاده تا از آن در انتخابات پیش‌رو استفاده شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.