نگرانی نهادهای ملی و بین‌المللی از انتخابات پارلمانی/ کمیسیون انتخابات، روند انتخابات را در هالۀ ابهام قرار داده است

گزارشگر:داود مکارم/ چهار شنبه 28 سنبله 1397 ۲۷ سنبله ۱۳۹۷

تادامیچی یا ماموتو، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با اشاره به تنش‌های انتخابات گفته است که اعتقاد ندارد که انتخابات شورای ملی افغانستان به موقع برگزار گردد.
آقای تادامیچی این سخنان را در جلسۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد، در جریان شب گذشته (۲۷ سنبله) در مقر آن سازمان بیان کرده و افزود که با وجود آماده‌گی‌های عملیاتی و فنی، نگرانی زیاد در مورد آموزن‌های سیاسی پابرجاست که شاید زمان برگزاری انتخابات را تغییر داده mandegar-3و این پروسۀ ملی از مسیر اصلی‌اش خارج شود.
یوسف رشید رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه در گفت‌وگو با روزنامه ماندگار از روند برگزاری انتخابات پارلمانی در کشور ابراز نگرانی کرده و خواستار رفع مشکلات انتخابات از سوی حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات گردید.
رییس انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان با اشاره به اظهارات نمایندۀ سازمان ملل متحد در امور افغانستان و حفیظ هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات که گفته است: در صورتی‌که چالش‌ها از فراروی برگزاری انتخابات برداشته نشود، کمیسیون مادۀ یکصدوچهارم قانون انتخابات را تطبیق می‌کند. :»در مادۀ یکصدوچهارم آمده است: « هرگاه اوضاع امنیتی، حوادث و آفات طبیعی یا حالات مماثل، اصل نماینده‌گی عمومی و عادلانه را در تدویر انتخابات غیر ممکن سازد و یا این‌که به مشروعیت مراحل انتخابات صدمه رساند، انتخابات به پیشنهاد کمیسیون و تایید کمیتۀ متشکل از رییس و اعضای شورای امنیت ملی، روسای مجلسین شورای ملی، رییس ستره محکمه و رییس کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی افغانستان از تاریخ معینه الی چهار ماه تعویق می‌گردد». گفت: این موضع‌گیری کمیسیون برگزاری انتخابات را با نگرانی‌ها و تشویش‌هایی همراه ساخته و انتخابات را در هاله‌یی از ابهام قرار داده است.
آقای یوسف رشید بسته‌شدن دروازه‌های کمیسیون انتخابات را در ولایات دلیل قانع‌کننده و قابل قبول از سوی کمیسیون انتخابات، مبنی برعدم برگزاری به‌موقع و یا تطبیق مادۀ یکصدوچهارم قانون انتخابات، نمی‌داند. رییس انتخابات آزاد و عالانۀ افغانستان، چالش‌های عمدۀ که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه را تهدید می‌کند برشمرده و گفت که ترتیب فهرست رای دهنده‌گان تاکنون روشن نیست و جذب کارمندان موقت که تعدادشان به یک‌صد هزار تن می‌رسد تا حال انجام نشده و ارگان‌های امنیتی بررسی دقیق از امنیت محلات رای‌دهی انجام نداده و به مردم و نهادهای ناظر انتخابات اطمینان نداده است که چه تعداد از محلات رای‌دهی را می‌توانند تامین امنیت کنند؟ آقای رشید افزود که یکی از چالش‌های دیگر برگزاری انتخابات عادلانه معلوم‌نبودن آمار نفوس محلات رای‌دهنده است. رییس انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان به تقابل ایتلاف بزرگ ملی و جریان‌های سیاسی کشور با کمیسیون مستقل انتخابات، بر سرسیستم انتخابات و اختصاص‌یافتن بخش از کرسی‌های پارلمان به احزاب سیاسی اشاره کرده و اظهار داشت که در بخش سیاسی، هم حکومت و هم کمیسیون مستقل انتخابات نتوانسته‌اند که قناعت احزاب سیاسی را فراهم و اجماع همه‌گانی را در مورد انتخابات به‌وجود بیاورد. مردم و احزاب حق دارد که خواسته‌ها و مطالبات شان را در زمینۀ انتخابات داشته باشند و مجریان انتخابات نتوانسته‌اند که اعتماد آن‌ها را فراهم کنند و احتمال هرنوع تقلب و دست‌کاری به پروسۀ انتخابات وجود دارد.
آقای رشید نگرانی‌ها را در مورد برگزاری انتخابات جدی دانسته و می‌گوید: لحن احزاب سیاسی در این اواخر نسبت به گذشته تفاوت کرده و احزاب نمی‌گویند که ما پروسۀ انتخابات را تحریم می‌کنیم، بلکه می‌گویند که ما اجازه نمی‌دهیم که کمیسیون بدون آوردن اصلاحات، انتخابات را برگزار کند. این مجموعه مشکلات است که در مورد انتخابات وجود دارد که برای نهادهای انتخاباتی و مردم افغانستان نگرانی و تشویش را خلق کرده است.
این در حالی است که عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات با تاکید می‌گوید: کمیسیون مستقل انتخابات مصمم است که انتخابات را به‌موقع ( بیست‌وهشت میزان) برگزارکند. او گفت: ورق‌های ۱۳ ولایت به دفتر مرکزی رسیده و تمام مواد حساس انتخاباتی در زودترین وقت ممکن به ولایات انتقال داده خواهد شد و برای کمیسیون دوچیز مهم است؛ یکی حضور مردم در پای صندوق‌های رای و دوم حضور نامزدان، کمیسیون مطابق به پلان تعیین‌شده انتخابات را برگزار می‌کند.
ازسویی هم، احمدضیا مسعود عضو ارشد ایتلاف بزرگ ملی افغانستان، امروز در نشست خبری اعلام کرد که ایتلاف بزرگ ملی از هرگزینه برای تحقق خواسته‌های شان مبنی بر آوردن اصلاحات در انتخابات استفاده خواهند کرد.
در عین حال، محمد سرور دانش معاون دوم رییس حکومت وحدت ملی که به مناسبت عاشورای حسینی در وزارت تحصیلات عالی سخن می‌گفت، تاکید کرد، روزی که دروازۀ رای‌دادی و انتخابات به‌روی مردم بسته شود، همه راه‌های زنده‌گی صلح‌آمیز نیز بسته خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.