نگرانی و امید مردم افغانستان در مورد انتخابات امریکا

چهار شنبه 19 عقرب 1395/

پامیلا کانستبل – برگردان: مختاریاسا
منبع: واشنگتن پست
mandegar-3کم‌تر کشوری به اندازه افغانستان از خم‌ و پیچ سیاست خارجی اخیر امریکا متاثر بوده‌ است. این کشور، زمانی از سوی واشنگتن به‌عنوان نایب جنگ سرد حمایت شد، پس از آن به دام جنگ داخلی رها داده شد؛ سپس، از حاکمیت اسلام‌گرایی سخت‌گیر و مستبد آزاد گردید و در زمان اداره اوباما با حضور سنگین نظامی امریکا، بازسازی آن به‌عنوان دموکراسی مدرن اسلامی آغاز شد.
پس جای تعجب نیست که افغان‌ها ” همانند امریکایی‌ها ” در انتخابات ریاست جمهوری امریکا به دو اردوگاه تقسیم می‌شوند. تعدادی برای ادامه مشارکت نظامی و سیاسی واشنگتن امیدوار هستند، اما عده‌ای هم علاقمند یک تغییر رادیکال.
از برخی جهات، انتخابات امریکا در این سرزمین خسته از جنگ که به سرعت در حال وارد شدن به خزان سرد و زودرس‌اش است، بسیار دور است. پوسترها و بیلبوردهای سیاسی، پر از چهره‌های سیاسی و جنگ‌سالاران افغان هستند. خبرهای عصرانه و شبانه، پر از تازه‌ترین حملات انتحاری طالبان یا جنجال‌های حکومتی است. هیچ نظرسنجی یا رای‌جویی در داخل این کشور انجام نشده تا دیدگاه‌های افغان‌ها را در مورد انتخابات امریکا بازتاب دهد.
اما مردم افغانستان در کنج و کنار دفاترشان، چای‌خانه‌ها و داخل بس‌های شهری، هزاران کیلومتر دورتر از امریکا در مورد جنجال‌ها میان دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون جر و بحث می‌کنند و نسبت به جدیت ترامپ در مورد ممنوع کردن رفتن مسلمان‌ها به امریکا و این‌که آیا کلینتون نیروهای امریکایی را در افغانستان حفظ خواهد کرد، حیران و نگران هستند.
در حالی که شماری از افغان‌ها در مصاحبه‌های‌شان گفتند که نسبت به ریاست جمهوری ترامپ نگران هستند و سیاست‌های او برای تمام مسلمان‌ها خصمانه خواهد بود، شمار دیگر اظهارات شدید او را به‌عنوان لفاظی‌های انتخاباتی نادیده گرفتند. ترامپ در اوایل پیکارهای انتخاباتی‌اش خواستار ممنوعیت ورود مسلمان‌ها به امریکا شد، اما چندی بعد گفت که می‌خواسته مهاجرت از کشورهایی را که دستخوش تروریزم بوده‌اند، محدود کند.
تعدادی از افغان‌ها گفتند که به باور آنها، ترامپ به دلیل تنوع وسیع و آزادی در جامعه امریکا، قادر به ممنوعیت سریع ورود مسلمان‌ها به این کشور نخواهد بود.
نور اختر ۲۳ ساله و یک دانشجوی رشته انجینیری در دانشگاه کابل گفت: «شاید ترامپ نژادپرست باشد، اما او ظاهرا کسی است که می‌تواند مشکلات را حل کند». او با در نظرداشت این‌که مسلمانان زیادی مهاجر در امریکا زندگی می‌کنند، علاوه کرد: «اسلام یک دین است که تاریخ ۱۴۰۰ ساله دارد و پدیده تروریستی فقط ۲۰ ساله است. هیچ دلیلی وجود ندارد که یکی را به‌خاطر دیگری متهم کرد».
افغان‌های زیادی گفتند که فکر می‌کنند کلینتون برنده انتخابات می‌شود و او احتمالا سیاست‌های خارجی اداره اوباما را ادامه خواهد داد. شماری از افغان‌ها، سیاست‌های اوباما را در افغانستان روشن‌فکرانه و برای حمایت از دموکراسی خواندند، اما شمار دیگر گفتند که آنها (اداره اوباما) خیلی زیاد روی شکست طالبان و القاعده تمرکز کردند که باعث آوردن سال‌ها جنگ در افغانستان شد و در اثر آن، تلفات زیادی بر غیرنظامیان وارد گردید و مشکلات دیگری نیز به‌وجود آمدند.
رستم مبشر یک محصل ۲۵ ساله رشته طب گفت: «ما همه فکر می‌کردیم که امریکایی‌ها در افغانستان صلح و ثبات می‌آورند، اما آن طور نشد و هر ‌سال وضعیت خراب‌تر شد». او اظهارات ترامپ در مورد مسلمان‌ها را به‌خاطر گرفتن رای، نادیده انگاشت و پیشبینی کرد که بعد از انتخابات، دیدگاه او تغییر خواهد کرد.
چندین سیاست‌مدار و کارشناس افغان که پی‌کارهای انتخاباتی امریکا را دنبال کرده‌اند، می‌گویند انتظار دارند کلینتون انتخاب شود و به عنوان یک رهبر خردمند جهان عمل کند. اما تعدادی از این کارشناسان از به‌وجود آمدن یک‌بارگی خشم مردمی و پیش‌داوری‌ها (در مورد کلینتون) ابراز شگفتی و حیرت کردند.
وحید مژده، یک کارشناس سیاسی گفت: «شمار زیادی از مردم در اینجا فکر می‌کنند هیلاری برنده خواهد شد؛ اما شمار دیگر ترامپ را به‌عنوان چهره واقعی امریکا و یک امریکایی متفاوت می‌بینند. اگر او (ترامپ) بر سر قدرت بیاید، وضعیت نه‌تنها برای افغانستان، بلکه برای تمام مسلمان‌ها خراب‌تر خواهد شد».
چندین جوان افغان که در حال ثبت درخواست ویزه‌های‌شان برای درس خواندن در امریکا بودند، گفتند که آنها عجله دارند تا کارشان را تمام نمایند؛ مبادا این‌که حکومت امریکا به صورت ناگهانی سیاست‌هایش را تغییر دهد. صدها هزار افغان، دوستانی دارند که به امریکا مهاجرت کرده‌اند و تعدادی از آنها ابراز نگرانی کردند که شاید نتوانند دیگر به ملاقات آنها بروند.
اما چندین دانشجوی دیگر گفتند که به باور آنها، سابقه کاری و تجارتی ترامپ شاید باعث شود که او بتواند اقتصاد امریکا را تقویت کند و فرصت‌های کاری را برای جوانان آرزومند خارجی همانند خود امریکایی‌ها ایجاد نماید.
نجیب محمود، استاد حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه کابل گفت که نسبت به پیروزی ترامپ نگران نیست؛ به خاطر این که مردم امریکا به او اجازه نخواهند داد تا شعارهای انتخاباتی‌اش را عملی کند.
او گفت: «در حالی که روسیه و چین در سطح جهانی در حال قدرتمند شدن هستند، آنها (مردم امریکا) نمی‌خواهند از سوی جهان مورد انتقاد قرار گرفته و به تمسخر گرفته شوند».
فوزیه کوفی، یک عضو پارلمان و فعال حقوق بشر گفت که هیچ فرقی نمی‌کند کدام یکی از این دو برنده انتخابات شود، در هر دو صورت، آنها از ابرقدرتی نمایند‌گی خواهند کرد که مسئولیت حمایت و معرفی دموکراسی را در جهان دارد.
او گفت با وجود این‌که هیچ یکی از این دو کاندید بالای افغانستان تمرکز نکرده‌اند، اما اظهار داشت که آنها مجبور هستند به ما کمک کنند؛ به‌خاطر این که ما هنوز از سوی طالبان و القاعده قربانی می‌شویم و حالا با داعش نیز روبرو هستیم.
هرچند جدیت و تندروی ترامپ، باعث جلب توجه تعدادی از افغان‌ها شده است، اما چندین ناظر گفتند که کلینتون در افغانستان از حمایت قوی برخوردار است؛ به خاطر این که او یک زن است و زنان افغان می‌توانند خودشان را در تلاش‌های او بیابند و در سایه‌ی حمایت او در دنیای مردانه، پیشرفت کنند.
معین مرستیال یک فعال سیاسی گفت: «ما افغان‌ها واقعا از این‌که یک زن برای اولین بار در تاریخ، رییس جمهور امریکا شود، استقبال می‌کنیم. او هم از تداوم سیاست امریکا نمایندگی می‌کند و هم از مبارزه برای حقوق زنان. در صورتی که او برنده شود، بسیار خوشحال خواهم شد».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.