نگـرانی از وضعیت بـد امنیتـی در سـرپـل

گزارشگر:چهار شنبه 23 عقرب 1397 ۲۲ عقرب ۱۳۹۷

محمد نور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل وضعیت امنیتی این ولایت را نگرانکننده میخواند.
آقای رحمانی در مصاحبه با خبرنگار آوا تأکید کرد که در حال حاضر و به صورت تخمینی، حدود ۶۰ درصد از خاک ولایت سرپل به دست مخالفان است و اگر اقدامی جدی و فوری صورت نگیرد، احتمال سقوط این ولایت خیلی زیاد است.
mandegarرحمانی وضعیت امنیتی در ولسوالی‌های صیاد، سوزمه‌قلعه، سانچارک، گوسفندی و همچنان مسیر سانچارک ـ سرپل را بیشتر نگران‌کننده خواند و گفت: شب گذشته منطقه آب کلان به ولسوالی سانچارک دست مخالفان سقوط کرد، اما با تلاش نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی دوباره پس گرفته شد.
او از حکومت مرکزی شکایت کرد و گفت: از مدت‌ها به این طرف از حکومت مرکزی برای جلوگیری از فاجعه انسانی در این ولایت تقاضای کمک کردیم، اما هنوز هیچ‌گونه کمکی نرسیده است.
رییس شورای ولایتی سرپل همچنان اظهار داشت که در این ولایت تشکیلات نیروهای امنیتی کم بوده و این امر باعث شده مخالفین همواره دست بالایی داشته باشند.
درهمین حال سید حسن صفایی، از بزرگان قومی ولایت سرپل نیز وضعیت امنیتی در این ولایت به خصوص ولسوالی سانچارک را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: پس از آن‌که منطقه آب کلان به دست مخالفین سقوط کرد، حدود ۳۰۰ فامیل از خانه‌های‌شان بی‌جا شده که با سرد بودن هوا، در وضعیت بدی قرار دارند.
خواستیم در این زمینه دیدگاه مقام‌های حکومت محلی سرپل را نیز داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر موفق به این کار نشدیم.
این در حالی است که پیش از این، اعضای شورای ولایتی سرپل هشدار داده بودند که طالبان برای حمله به ولسوالی‌های سانچارک و سوزمه قلعه این ولایت، مصروف لشکرآرایی است و قصد حمله بر مرکز این ولسوالی‌ها را دارد. به گفته آنان، در صورت بی‌توجهی حکومت به امنیت سانچارک، مرکز سرپل نیز زیر تهدید خواهد بود.
این در حالی است که طالبان در حملات هفته‌های گذشته خود به سانچارک، توانسته‌اند کنترول روستاهای لنگر بابه قوزی، دوتم، تِبِر، تغای خواجه علیا، تغایخ واجه سفلی و گذر را به دست بگیرند.
نقیب‌الله دقیق، ولسوال سانچارک به آتیلا نوری، خبرنگار محلی گفته که طالبان ۱۳ مکتب را در این ۶ روستا مسدود نموده و با مسدود شدن این مکاتب، حدود ۳۵۰۰ دانش‌آموز از درس و تعلیم باز مانده‌اند .
در همین حال، بی‌جاشده‌گان ولسوالی سانچارک نیز از حکومت خواستار تأمین امنیت اند تا بتوانند به منازل‌شان بازگردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.