نیمی از کمک نظامی امریکا بر اثر فساد حیف و میل شده است

گزارشگر:چهار شنبه 25 اسد 1396 ۲۴ اسد ۱۳۹۶

یک مقام سابق امنیت ملی افغانستان در گفت‌وگو با یک رسانه خارجی گفته است که بیش از نیمی از ۷۶ میلیارد دالر کمک نظامی ایالات متحده به نیروهای امنیتی افغانستان غارت و یا سوء استفاده شده است.
بربنیاد یک گزارش تازه از سوی ادارۀ حساب‌دهی دولت ایالات متحده (GAO) از زمانی که امریکا شروع به آموزش و تأمین نیروهای پولیس و نظامی افغانستان در سال ۲۰۰۲ کرده است، بیش از ۷۶ میلیارد دالر برای امنیت افغانستان هزینه شده است.
کابل خان تدبیر یکی مقام پیشین در ادارۀ امنیت ملی کشور و تحلیل‌گر مسایل امنیتی می‌گوید: “فساد بی مثال، بخش بزرگی از پول و سلاح‌ها را از بین برده است”.mandegar-3
او گفته است که نیروهای داخلی که پس از سقوط رژیم طالبان قدرت را به دست گرفتند، شبه نظامیان مسلح را مجهز کرده و حتا سلاح‌های کوچک و مهمات را ربودند، که تاکنون حساب نشده اند.
تدبیر خواستار پاسخ‌گویی بیشتر از سوی واشنگتن و کابل برای شناسایی فساد شد و گفت که شهروندان افغانستان سزاوار اند که بدانند این کمک‌ها در کجا مصرف شده اند.
او گفته است که تجهیزات نظامی واقعی به ارزش ۷۶ میلیارد دالر بدون هیچ گونه فساد، تا ۴۰ سال آینده نیاز نظامی ما را بر طرف می‌کند. اما در حال حاضر ما حتا نیمی از آن کمک‌ها را هم نداریم، زیرا آنان غارت و ربوده شده اند.
فساد گسترده در میان نیروهای امنیتی افغانستان سبب شد تا محمداشرف غنی رییس حکومت وحدت ملی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری و همچنان کمیسیون تدارکات ملی را برای نظارت بر پیمان‌های بخش عمومی در کشور تأسیس کند.
ایالات متحده درسال ۲۰۰۵ صندوق کمک به نیروهای امنیتی افغانستان را تأسیس کرد که از آن زمان تاکنون ۶۶ میلیارد دالر بدان اختصاص داده است. به گفتۀ وزارت دفاع این کشور، به‌جز ۵ میلیارد آن، مابقی این مبلغ تا پیش از ماه اپریل سال جاری پرداخت شده است.
ادارۀ حساب‌رسی ایالات متحده (GAO) اعلام کرد که بخش عمده‌یی از وجوه – بیش از ۲۶ میلیارد پوند – برای حفظ و نگه‌داری، معاشات، مهمات، ترمیم و نگه‌داری تجهیزات، تکنالوژی اطلاعاتی و لباس، مصرف شده است.
این گزارش افزود که حدود ۱۸ میلیارد پوند نیز در زمینه حمل و نقل، پروژه‌های زیربنایی، عملیات و آموزش صرف شده است.
و از جمله سخت افزارهایی که به وسیله ایالات متحده به نیروهای افغانستان داده شد ۶۰۰۰۰۰ سلاح خفیف مانند تفنگچه و سلاح، ۱۶۳۰۰۰ رادیو، ۷۶۰۰۰ واسطه نقلیه به شمول ۲۲۰۰۰ عراده واسطه زرهی نوع هاموی و ۳۰۰۰۰ قطعه تجهیزات خنثی سازی بمب بود.
حدود ۱۶۰۰۰ مورد تجهیزات مربوط به بخش اطلاعاتی و شناسایی مانند هواپیماهای بدون سرنشین شناسایی و ۲۰۸ فروند طیاره به شمول ۱۱۰ هلیکوپتر نیز ارایه شده است.
محمد عارف یک تحلیل‌گر امنیتی دیگر می‌گوید که سلاح‌های کوچک به راحتی به سرقت می‌روند و در بازار سیاه فروخته می‌شوند. چنین سلاح‌هایی اغلب در نهایت به دست شورشیان می‌رسد.
او گفت: “سلاح های کوچک مانند تفنگچه اغلب به دست باندهای مافیایی و جنایت‌کار در کلان شهرهای کشور می‌رسند”.
ادارۀ حساب‌رسی ایالت متحده می‌افزاید که علیرغم هزینه‌های بالا، امریکا هنوز به هدف اصلی خود یعنی مستقل‌سازی نیروهای امنیتی افغانستان نرسیده است.
در همین حال، دواخان مینه‌پال معاون ارگ می‌گوید که مبارزه با فساد یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های دولت وحدت ملی است.
او گفت: دلیل ایجاد مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد این است که ما می‌خواهیم فساد را در آینده متوقف کنیم و موارد فساد در گذشته را نیز محاکمه کنیم.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.