نیویارک تایمز: اشـرف غنی برای کنـار زدن عطا محـمد نور از چنـدی پیش آستیـن برزده بـود

گزارشگر:ابوبکر صدیق ۲۹ اسد ۱۳۹۶

روزنامۀ معروف نیویارک تایمز، در تازه ترین گزارش خویش، فاش کرده است که بازی ویرانگر “تاج وتخت” درافغانستان ادامه دارد.
نیویارک تایمز نوشته که آصف مهمند، روز پنجشنبه بعد از رهایی از بلخ روانۀ کابل شد و خودش را برای یک ماجرای دیگر آماده کرده است.
mandegar-3گزارش روزنامۀ نیویارک تایمز، در رابطه به اعزام آصف مهمند، از کابل به بلخ می‌نویسد: به باور برخی‌ها، رفتن آصف مهمند به بلخ، توطئه‌یی از سوی حامیان داکتر غنی، به هدف تضعیف والی بلخ بود که این اقدام بعد از آن که عطا محمد نور با جنرال دوستم دست اتحاد داد، جنبه فوری به خود گرفت.
روزنامۀ معروف نیویارک تایمز، در تازه‌ترین گزارش خویش فاش کرده است که اشرف غنی ازمدت‌ها به این سو، برای کنار زدن آقای عطا نور، از مقامش تلاش کرده است.
نیویورک تایمز، بعد از بررسی مشرح قتل وکشتارهای اخیر، از سوی فرماندهان حزب اسلامی بشیرقانت که در چند گزارش بازتاب یافته بود، به قضیۀ اخیر در میدان هوایی “مولانا جلال الدین بلخی” در مزارشریف نیز توجه کرده است. نیویارک‌تایمز، در نتیجه می‌نویسید: “تا این دم، هرگاه واقعاً چنین توطئه‌یی درکار بوده باشد، به نظرمی آید که شکست خورده است.”
نیویارک تایمز می‌نویسد: “مگر مهمند روز پنجشنبه بعد از رهایی، روانۀ کابل شده و خودش را برای یک ماجرای دیگر آماده کرده است.”

ماجرا آصف مهمند،

بر اساس مکتوب رسمی، عنوانی فرماندهی پولیس بلخ، از سوی دادستانی‌ امنیت ملی و ادارۀ جرایم سنگین وزارت امور داخله، به اتهام جعل و تزویر اسناد صادر شده بود، دوشنبه شام زمانی که از کابل به بلخ بر می‌گشت، توسط پولیس آن و لایت، بعد از مقاومت چندین ساعته و پس از یک رویارویی مختصر مسلحانه، بازداشت شد. در این زدوخورد، دو تن از سربازان نیروهای امنیتی محروح شده‌اند و گفته شده است که یکی از محافظان آقای مهمند نیز کشته شده است.
در همین حال تصاویر نشده یک روز بعد از رویداد و کنفرانس خبری آقای مهمند، نشان می‌دهند که یک گوش او صدمه دیده و بخشی از آن نیست. آقای مهمند ادعا کرده است که پسر آقای نور، گوش او را در حضور پدر خود، به دندان کنده است. بربنیاد ادعای مهمند، افراد مسلح عطا محمد نور، او را از میدان هوایی با خود به منزل عطا محمد نور برده بودند و در آنجا مورد ضرب و شتم والی بلخ و پسرش قرار گرفته است. اما این ادعا به شدت توسط سخنگوی ولایت بلخ رد شده است.
روزنامه نیویارک تایمز، در حالی ادعای توطیه در مورد عطا محمد نور را مطرح کر ده است که پیش از این جنرال دوستم، معاون اول اشرف غنی نیز به بد رفتار جنسی با احمد ایشجی، والی پیشین جوزجان، متهم شده است و اکنون در تبعید اعلام ناشده به سر میبرد.
حالا برخی از آگاهان باور دارند که این دسیسه‌ها از طرف حلقاتی در ارگ، برای بدنام کردن جنرال دوستم و عطا محمد نور والی بلخ، طرح شده است. ادعایی که به بررسی جدی نیاز دارد.
عطا محمد نور والی بلخ، پس از توقف گفت‌وگو‌هایش با ارگ، در تفاهم با محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و جنرال دوستم معاون اول اشرف غنی ایتلاف نجات افغانستان را ایجاد کردند.
این ایتلاف در روزهای نخست با انتقاد تند از حکومت، اشرف غنی را به انحصار قدرت و تک روی در نظام حکومت داری متهم کرد. این ائتلاف پس از آن صورت گرفت که محمد اشرف غنی پس از رسیدن به قدرت شماری از هم‌پیمانان و رقیبان دورۀ انتخاباتش را کنار زده بود. اول جنرال دوستم، پس از ادعای احمد ایشچی، به حبس منزل کشانیده شد و این کار سبب شد تا دوستم به ترکیه به شکل ناخواسته تبعید شود. پس از آن احمد ضیا مسعود، توسط فرمانی از سمت “نماینده‌‌گی فوق‌العادۀ رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومت داری خوب” از سمتش برکنارشد. بعد از آن امرالله صالح، وزیر دولت در امور تعیینات افسران ارشد نیروهای امنیتی و اصلاحات در این نهادها، وادار به استعفا گردید.
حالا ناظران و منتقدان “سیاست های قومی” آقای غنی، باور دارند که عطا محمد نور، که از سیاست‌مدارن تأثیرگذار غیر پشتون است، مورد دسیسه سازی ارگ قرار گرفته است تا در نهایت از مقام ولایت بلخ کنار زده شود. حالا همۀ این ادعا ها، در دست هیات حقیقت‌یاب قرار گرفته است. دیده شود که این هیأت، حقیقت را چگونه میابد یا با آن چگونه برخورد می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.