نی به ریاست‌جمهوری و مجلس: وزارت اطلاعات و فرهنگ را مورد پرسش قرار دهید

/

وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم نامگذاری غزنی به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» به خبرنگاران، فلمبرداران و عکاسان اجازه نداد، به تالار اصلی مراسم بروند. این اقدام با انتقاد گسترده فعالان رسانه‌ها مواجه شده است.
ده‌ها خبرنگار که از کابل و ولایات مختلف افغانستان برای پوشش خبری جشنواره غزنی به این شهر رفته بودند، تا پایان مراسم در بیرون از تالار منتظر ماندند. مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته اند به دلایل امنیتی از ورود خبرنگاران به تالار اصلی جشنواره غزنی خودداری کرده بودند.
صدیق الله توحیدی، رییس دیده‌بان رسانه‌ها روز یکشنبه، در یک کنفرانس خبری گفت: «وزارت اطلاعات و فرهنگ باید تمام آماده‌گی‌های لازم را از طریق رسانه ملی روی دست می‌گرفت و در زمینه استفاده از نشرات مستقیم رسانه ملی هیچ رسانه‌یی مشکل نداشت».
جشنواره غزنی که به باور آگاهان بزرگترین رویداد فرهنگی سال جاری بود، به صورت بسیار محدود پوشش خبری یافت.
اتحادیه ژورنالیستان افغانستان همچنان با نشر اعلامیه‌یی از این اقدام وزارت اطلاعات و فرهنگ انتقاد کرده است: «اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان برخورد امروزی وزرات اطلاعات و فرهنگ و مسوولان برگزاری مراسم غزنی را، در تضاد با قوانین نافذ کشور می‌داند و از ریاست جمهوری و شورای ملی کشور تقاضا دارد، تا مسوولان این برخورد را به شدت تنبیه کند».
این اتحادیه از مجامع رسانه‌یی خواسته است تا وزیر اطلاعات و فرهنگ را به خاطر این اقدامش وادار به عذرخواهی کنند.
پوشش ضعیف رسانه‌یی
بیشتر تلویزیون‌ها، رادیوها، رسانه‌های چاپی و سایت‌های انترنتی یا پوشش خبری این مراسم را تحریم کردند و یا هم به صورت محدود پوشش دادند. هیچ یک از این رسانه‌ها نتوانستند صدا، تصویر و عکس از شرکت کننده‌گان و سخنرانان جشنواره به دست آورند. این در حالی است که مراسم جشنواره غزنی تنها توسط شبکه تلویزیونی «یک» به صورت زنده پوشش داده شد. آقای توحیدی گفت وزارت اطلاعات و فرهنگ از این تلویزیون خواسته بود تا جشنواره را پوشش دهد.
او گفت وزارت اطلاعات و فرهنگ باید این مراسم را از طریق تلویزیون ملی پوشش می‌داد: «اگر آبدات تاریخی درست ترمیم نشد به دلایلی، اگر مهمانان خارجی در این مراسم از ده نفر تجاوز نمی‌کرد به دلایلی، اما آیا این حکومت توان پوشش خبری این مراسم را هم نداشت؟»
اتحادیه‌های خبرنگاری می‌گویند این اقدام وزارت اطلاعات و فرهنگ خلاف قانون اساسی و قانون رسانه‌های افغانستان می‌باشد.
توحیدی از نماینده‌گان پارلمان خواست تا در رابطه به این اقدام، مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ را مورد پرسش قرار دهند. آقای توحیدی گفت این وزارت به دلایل امنیتی مانع ورود خبرنگاران به داخل تالار جشنواره شده، در حالی که خبرنگاران با هیچ نوع بررسی و بازرسی امنیتی مشکلی نداشتند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.