هجوم ارتش پاکستان به وزیرستان شمالی

3 جدی 1392/

mandegar-1باشنده‎گان منسوب به قوم پشتون در وزیرستان شمالی روز دوشنبه سربازان حکومت پاکستان را متهم ساخته اند که در جریان عملیات نظامی علیه شورشیان طالب، ده‌ها تن از غیرنظامیان را کشته اند.
این عملیات بعد از حمله انتحاری با بمب بر یک پسته کنترول در وزیرستان شمالی در ۱۷ قوس صورت گرفت. وزیرستان شمالی پایگاه جنگجویان طالب مرتبط با القاعده در این منطقه کوهستانی پاکستان است که هم مرز با افغانستان می باشد.
گمانه زنی‌ها در مورد اینکه ارتش پاکستان یک لشکر کشی بزرگ را در مناطق مرزی قبایلی به راه خواهد انداخت، هنگامی به وجود آمد که تلاش ها برای کشاندن طالبان پاکستانی به گفتگوهای صلح در ماه های اخیر بی نتیجه ماند.
مقام‌های پاکستانی گفته اند که به دنبال زد و خورد های شورشیان با نیروهای امنیتی پاکستانی بعد از حمله انتحاری در منطقه میرعلی وزیرستان شمالی، تا کنون ۲۳ تن از جنگ جویان کشته شده اند.
مقام های پاکستانی در این مناطق بی قانون قیود گشت و گذار وضع نموده اند. باشنده‎گان این محلات گفته اند که مردم زیادی بعد از حملات توپخانه و هلی کوپترهای توپدار از این منطقه فرار کرده اند.
محمد تواب یکی از باشنده‎گان این منطقه گفت که او بر اثر این حملات توپخانه سه طفل و همسر اش را از دست داده است.
تواب توسط تلفون به خبرگزاری رویترز گفت: «در روز اول حمله مرمی های توپخانه به اتاقی اصابت نمودند که اطفال و همسرم در آنجا خواب بودند». او افزود: «حکومت آن ها را به خواب ابدی برد».
باشنده‎گان محل، شمار ملکی های کشته شده را ده ها تن گفته اند.
یکی از سران قبایل در میرعلی، که از ترس انتقام حکومت نخواسته است از او نام برده شود، گفته است که «از روز اول حمله تا کنون ۷۰ نفر ملکی کشته شده اند».
او علاوه نمود: «برخی رانندگان لاری‌ها، صاحبان هوتل ها و دکان داران مستقیماً هدف شلیک قرار گرفته اند و ده ها تن ملکی توسط هلی کوپترهای توپدار، و مرمی های هاوان و توپخانه کشته شده اند».
مقام های نظامی به تقاضا های تلفونی خبرگزاری رویترز جهت اظهار نظر روی تلفات افراد ملکی در وزیرستان شمالی پاسخ نداده اند.
خبرگزاران در وزیرستان شمالی به مشکل قابل دسترسی اند تا در این زمینه اظهار نظر مستقل شان آورده می شد، زیرا این منطقه به شدت نظامی می باشد.
حافظ گل بهادر قوماندان طالبان گفت هرگاه روز دوشنبه حملات علیه مردم ملکی متوقف نگردند، شورشیان با یک ضد حمله کامل بر مواضع نظامی حکومت پاسخ خواهند گرفت.
باشنده‎گان محل گفته اند که چون مردم قریه ها وحشت زده از منطقه فرار کرده اند، اجساد کشته شدگان در میدان مانده است.
اسد شیر از منطقه میرعلی گفت: «ما با خانواده های مان برای نجات آنها فرار می کنیم، اما هاوان ها و مرمی های توپ نظامی ها ما را دنبال می کنند». او افزود: «لطفاً بگویید جای امن کجاست. اردو خانه ها و بازار های ما را ویران می کند».
ملک گل صالح جان مرد دیگری گفت: «فرزندانم از من نان می خواهند و من قادر نیستم برای شان چیزی بدهم، چون در خانه چیزی نیست».
یک مقام اداری وزیرستان شمالی گفت که روز دوشنبه سران قبایل و نماینده‌گان اردو جرگه ای دایر کرده اند تا راه حلی از طریق مذاکره برای این دشمنی ها پیدا کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.