هر بیست‌وچهار ثانیه یک مرگ

گزارشگر:د و شنبه 19 قوس / آ ذ ر 1397 ۱۹ قوس ۱۳۹۷

شمار افرادی که سال ۲۰۱۸ در سوانح جاده‌یی جان خود را در کلیه کشورهای جهان از دست داده اند ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر گزارش شده است.
سازمان بهداشت جهانی با انتشار گزارشی از وضعیت امنیت جاده‌یی در جهان که هر پنج‌سال یک‌بار منتشر می‌شود با اعلام این مطلب یادآور شد: «حوادث جاده‌یی مهمترین عامل مرگ و میر در میان افراد ۵ تا ۲۹ سال را تشکیل می‌دهند».
گفتنی است که میزان کُلی مرگ و میر ناشی از سوانح جاده‌یی بر اساس این گزارش دست کم ۱۰۰ هزار نفر نسبت به گزارش قبلی سازمان بهداشت جهانی افزایش نشان می‌دهد. با توجه به آمار ارایه شده می‌توان به‌طور خلاصه گفت که هر۲۴ ثانیه یک نفر بر اثر سوانح جاده‌یی در جهان جان خود را از دست می‌دهد.
بربنیاد گزارش سازمان بهداشت جهانی عابران پیاده، دوچرخه و موتورسواران به صورتی نامتناسب و به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه سهم عمده‌یی از قربانیان حوادث جاده‌یی در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. بر این اساس عابران پیاده و دوچرخه سواران ۲۶ درصد از قربانیان سوانح جاده‌یی را تشکیل می‌دهند، این میزان در آفریقا ۴۴ و در کشورهای شرق مدیترانه ۳۶ درصد گزارش شده است.
این نسبت برای راننده‌گان موتورسیکلت و مسافران آن ۲۸ درصد گزارش شده است که میزان آن در برخی مناطق جهان از جمله آسیای جنوب شرقی (۲۸ درصد) و کشورهای غرب حوزۀ اقیانوس آرام بین ۹ تا ۱۵ درصد بیشتر است.
اهمیت توجه به قوانین برای کاهش میزان تلفات
در گزارش سازمان بهداشت جهانی تأکید شده است که شمار بالای قربانیان بهای سنگینی است که برای تردد در جاده‌ها پرداخت می‌شود. بر این اساس پیشرفت‌های حاصل در خصوص کنترل و کاهش سوانح جاده‌یی عمدتاً در کشورهایی صورت گرفته که قوانین سخت‌گیرانه‌تری در بارۀ برخی تخلفات اعمال می‌شود.
راننده‌گی با سرعت بالا، مصرف الکل هنگام راننده‌گی، عدم استفاده از کمربند ایمنی، بی‌توجهی به امکانات ایمن ساز برای کودکان و نداشتن کلاه ایمنی هنگام دوچرخه و موتورسواری از جمله مهمترین این تخلفات عنوان شده است.
دراین گزارش همچنان با اشاره به تلاش برخی کشورها برای بهبود و بالابردن ضریب اجرایی قوانین به برخی اقدامات اساسی اشاره شده که در کنترل سوانح جاده‌یی و کاهش شمار تلفات تأثیر مثبتی داشته است. توجه به زیرساخت‌ها، مطمین و ایمن سازی راه‌ها، پیاده‌روها، توسعه پیست‌های مخصوص وسایل نقلیه دو چرخ، بهبود کیفیت و ایمنی خودروها، توجه ویژه به معاینه فنی نظام‌مند وسایل نقیله، پیشرفته‌سازی سیستم ترمز خودروها و بهبود کیفیت خدمات و امدادرسانی جاده‌یی پس از بروز سوانح از جمله این اقدامات به شمار می‌روند.
آفریقا، بیشترین و اروپا کمترین تلفات را داشته است
گزارش سازمان بهداشت جهانی در بارۀ امنیت جاده ای در سال ۲۰۱۸ به رغم تأکید بر افزایش شمار تلفات به این نکته اشاره دارد که نرخ اعلام شده برای قربانیان سوانح جاده‌یی به نسبت جمعیت جهانی در سال‌های گذشته با نوعی ثبات همراه بوده است.
این مسأله نشان می‌دهد که تلاش‌های صورت گرفته در زمینۀ بالا بردن ضریب ایمنی جاده‌ها در برخی کشورهای دارای درآمد متوسط یا بالا سبب شده تا معضل تلفات جاده‌یی از آنچه گزارش شده فجیع‌تر نشود. بر این اساس اقدامات یاد شده در نهایت کاهش شمار تلفات جاده‌یی در ۴۸ کشور دارای درآمد متوسط و بالا را به همراه داشته است.
با اینحال گزارش سازمان بهداشت جهانی تأکید می‌کند که شمار تلفات و آمار بالای سوانح جاده‌یی در کشورهای دارای درآمد پایین به دلیل بی‌توجهی به اهمیت قوانین و نیز بالا نبردن ضریب ایمنی جاده‌ها با کاهش همراه نبوده است.
در این گزارش تأکید شده است که خطر مرگ و میر ناشی از سوانح جاده‌یی در کشورهای دارای درآمد پایین نسبت به کشورهای مرفه سه برابر بیشتر است.
بر این اساس آفریقا با شاخص ۲۶.۶ برای هر یک‌صد هزار نفر، بالاترین و اروپا با شاخص ۹.۳ برای همین تعداد، پایین‌ترین میزان مرگ و میر ناشی از سوانح جاده‌یی را به‌نام خود ثبت کرده‌اند.
این آمار همچنان نشان می‌دهد که میزان تلفات ناشی از سوانح جاده‌یی در سه منطقه از جهان (امریکا، اروپا و غرب اقیانوس آرام) نسبت به گزارش پنج‌سال گذشته با کاهش روبه‌رو بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.