هشت تنی‌که به اندازه نیم جمعیت جهان ثروت دارند

سه شنبه 28 جدی 1395/

mandegar-3گزارش تازه سازمان آکسفام نشان می‌دهد که هشت تن از ثروتمندترین افراد به اندازه نیم جمعیت فقیر جهان (۳،۶ میلیارد نفر) ثروت و دارایی دارند. به گزارش این سازمان، امروز نابرابری بیشتر از هر زمانِ دیگری تکان دهنده است.
آکسفام در این مقایسه خود از رتبه بندی سال ۲۰۱۶ میلیاردرها توسط مجله «فوربس» کار گرفته است. انتقادهایی هم وجود دارد که مبالغ ذکر شده توسط این مجله ممکن است بازتاب‌دهنده ثروت واقعی این افراد نباشد و از جانب دیگر، مقدار ثروت آ‌ن‌ها پیوسته در حال تغییر است.
سازمان آکسفام در این گزارش خود که روز دوشنبه نشر شد، گفته است که نابرابری نه تنها باعث شده است که میلیون‌ها نفر در فقر گیر بمانند، بلکه جامعه‌ها را چند پارچه و فضای سیاسی را مسموم می‌کند. مارک گولدرینگ، رئیس اجرایی آکسفام گفت: «این چیزی فراتر از تناقض است که یک گروه هشت نفری مردان به اندازه نیم جامعه بشری ثروت دارند.»
بیل گیتس
آکسفام در این گزارش از رده بندی میلیاردرها توسط مجله «فوربس» استفاده کرده است که براساس آن، بیل گیتس موسس مایکروسافت با داشتتن ۷۵ میلیارد دالر ثروت خالص، ثروتمندترین مرد جهان است.
آمانسیو اورتگا
آمانسیو اورتگا، دومین فرد ثروتمند جهان معرفی شده است که براساس رده بندی «فوربس» ۶۷ میلیارد دالر دارد. این تاجر اسپانیایی موسس شرکت اندیتکس است. او مالک چند فروشگاه لباس و مد مانند زارا و برشکا است.
وارن بافت
ثروت وارن بافت ۶۰،۸ میلیارد دالر گفته شده است. او مدیر اجرایی شرکت برکشایر هاتاوی است.
کارلوس اسلیم
این تاجر مکسیکویی با سرمایه ۵۰ میلیارد دالری‌اش، چهارمین فرد ثروتمند جهان است. او مالک چند شرکت در عرصه ارتباطات مانند گروپو کارسو، امریکا موویل و تلمکس است.
جف بزوس
ثروت جف بزوس، رئیس شرکت آمازون.کام ۵۳ میلیارد دالر گفته شده است. شرکت Amazon.com نقش پیشتازی در تجارت الکترونیک دارد.
مارک زاکربرگ
از جمله هشت ثروتمندی که به اندازه نیم جمعیت فقیر جهان ثروت دارند، یکی هم مارک زاکربرگ موسس فیس بوک است. ثروت او توسط مجله فوربس ۴۴،۶ میلیارد دالر عنوان شده است.
لری الیسون
لری الیسون، موسس شرکت نرم افزار اوراکل است و تا ماه سپتمبر ۲۰۱۴ رئیس آن نیز بود. ثروت او ۴۳،۶ میلیارد دالر امریکایی عنوان شده است.
مایکل بلومبرگ
این تاجر امریکایی براساس برآورد مجله فوربس ۴۰ میلیارد دالر ثروت دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.