هشدار ادارۀ حمایت از سرمایه‎گذاری: سرمایه‌گذاری یک میلیارد دالری از دست می‌رود

۳۰ اسد ۱۳۹۲

اداره دولتی حمایت از سرمایه‌گذاری افغانستان (آیسا) می‌گوید به دلیل توزیع نشدن زمین در پارک صنعتی کمری، فرصت سرمایه‌گذاری یک میلیارد دالری در حال ضایع شدن است. حکومت به وعده اش برای واگذاری پارک صنعتی وفا نکرده است.
این پارک قرار است در منطقۀ کمری در جنوب ولایت کابل ساخته شود. مساحت این پارک ۳۰۰۰ جریب زمین است و قرار بود پارک کمری تا پایان سال جاری در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.
وفی الله افتخار رییس آیسا روز سه شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۲ در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «بدبختانه هشت ماه سال جاری گذشت ولی تا فعلاً این پارک در اختیار اداره آیسا قرار نگرفته است در حالی که ما وعده کرده بودیم که این پارک تا پایان سال آماده می شود.»
مسوولان این نهاد می‌گویند در صورتی که زمین پارک صنعتی کمری در اختیار آن ها گذاشته شود، ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر به صورت مستقیم در آن مصروف کار خواهند شد.
آیسا می‌گوید اداره‌های مختلف افغانستان در این راستا باید تلاش کنند تا هرچه زودتر این پارک در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد. مسوولان این نهاد می‌گویند سرمایه گذاری‌های کلان به زمین نیاز دارد و در نبود زمین نمی سرمایه‌گذاری‌های بزرگ ناممکن است.
مسوولان آیسا می‌گویند ماستر پلان این پارک آماده است و بیشتر سرمایه گذاران منتظر زمین برای سرمایه گذاری در پارک صنعتی کمری می باشند.
آقای افتخار گفت: «در صورتی که این پارک در اختیار ما داده شود، تقریبا در حدود یک میلیارد دالر ما می توانیم بسیار زود سرمایه گذاری جذب کنیم.»
این مسوول آیسا گفت که بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی که می‌خواهند در افغانستان سرمایه گذاری کنند، خواستار زمین هستند.
این در حالیست که حکومت افغانستان همواره تاکید کرده که با کاهش کمک های بین المللی، سهولت های بیشتری برای سرمایه گذاران فراهم می کند.
آیسا می‌گوید در مناطق دیگر کابل زمین مناسب برای اعمار پارک صنعتی وجود ندارد.
آقای افتخار در پاسخ به این سوال که زمین مربوط به پارک صنعتی کمری از سوی زورمندان غصب شده است گفت مشکلاتی وجود دارد اما مشخصا معلوم نیست که زمین این پارک غصب شده است یا نه.
تمایل خارجی‌ها به سرمایه گذاری در افغانستان
اداره آیسا می گوید با وجود تبلیغاتی که در رابطه به سال ۲۰۱۴ وجود دارد، خروج نیروهای خارجی بر سرمایه گذاری در افغانستان تاثیری نکرده است.
آقای افتخار می گوید در سال جاری چندین سرمایه گذار خارجی به سرمایه گذاری در افغانستان تمایل نشان داده و تفاهمنامه هایی را امضا کرده اند: «امسال سرمایه گذاران زیاد خارجی به افغانستان آمدند و با ارگان های مختلف حکومتی و غیر حکومتی دیدن کردند و تفاهم نامه هایی را با سکتور خصوصی و حکومت امضا کردند.»
مسوولان آیسا می‌گویند حکومت افغانستان برای حمایت از سرمایه گذاران اراده قوی دارد و در تلاش جذب سرمایه گذاران بیشتر می باشد.
افتخار گفت که حکومت افغانستان امتیازات بی نظیری مانند توزیع زمین، توزیع برق، معافیت مالیاتی و کاهش در تعرفه های گمرکی را برای سرمایه گذاران در نظر گرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.