هشدار از تجدید نظر امریکا در کمک به افغانستان

شنبه 27 سنبله 1395/

فساد اداری در افغانستان مسأله بحث‌برانگیز است که همواره جامعه جهانی از آن به عنوان تهدیدی برای قطع کمک‌ها به این کشور یاد می‌کند. به تازه‌گی سناتور امریکایی گفت کشورش باید در کمک به افغانستان تجدیدنظر کند.
این سناتور روز پنج شنبه به صورت مستقیم مقامات وزارت خارجه امریکا را در زمینه فساد اداری در افغانستان مورد سوال قرار داد. وی گفت که شکست mandegar-3در مبارزه با این پدیده باعث می‌شود که کشورش در زمینه میلیاردها دالری که سالانه در افغانستان به مصرف می‌‌رساند تجدیدنظر کند.
سناتور روبرت منندز، عضو ارشد کمیته روابط خارجی در مجلس سنای امریکا از حزب دموکرات ها گفت: «من نمی دانم چه اراده سیاسی اینجا در ایالات متحده امریکا باقی خواهد ماند که به حمایت شان از افغان ها در پرتو چیزی که حالا آنجا جریان دارد، ادامه دهند».
این سناتور امریکایی افزود که خودش از جمله کسانی است که سیاست حمایت امریکا از افغانستان را تقویت می کنند، اما در صورتی که دولت افغانستان در مقابله با فساد اقدام نکند، وی در آینده “دیدگاه کاملا متفاوت خواهد داشت”.
یک روز قبل از این بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان “سیگار” گزارشی را نشر کرد که به شدت از سرازیر کردن میلیاردها دالر امریکا به افغانستان و نظارت بسیار اندک انتقاد کرده و آن را باعث افزایش فساد و تضعیف ماموریت این کشور در افغانستان خوانده است.
ایالات متحده امریکا هر سال پنج میلیارد دالر را در افغانستان مصرف می کند. چهار میلیارد دالر برای هزینه دفاعی و امنیت ملی و یک میلیارد دالر دیگر برای حمایت غیرنظامی مصرف می کند. امریکا یک میلیون دالر دیگر نیز برای هزینه هزاران نیروی نظامی و قراردادی های خودش در افغانستان به مصرف می رساند.
ریچارد اولسون، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان نیز تایید کرد که فساد می‌تواند حکومتداری را تضعیف کند؛ اما وی از محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان به عنوان “شریک متعهد” در مبارزه با فساد یاد کرد.
به گفته اسلون رییس جمهور افغانستان گام‌هایی در این زمینه برداشته است که می توان از رسوایی کابل بانک، فسخ قراردادهای نفتی و ایجاد کمیته نظارت و ارزیابی با کارشناسان برای مبارزه با فساد یادآوری کرد: «وضعیت به طور چشمگیری نسبت به پیش از سال ۲۰۱۴ متفاوت است».
این اظهارات مقامات امریکایی در مورد وضعیت فساد در افغانستان و تهدید به قطع کمک ها به این کشور در حالی صورت می گیرد که افغانستان برای شرکت در نشست بروکسل آمادگی گرفته و می خواهد آنجا توجه و تعهد جهان را به ادامه کمک ها به این کشور جلب کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.