هشدار افغانستان به پاکستان: حملات راکتی روابط‌مان را بیشتر به مخاطره می‌اندازد

/

زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان، روز پنجشنبه هفتۀ گذشته در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که فیر راکت از جانب پاکستان بالای مناطق مرزی افغانستان، روابط این دو کشور را بیشتر به مخاطره مواجه می‌کند.
افغانستان ادعا می‌کند که از جانب پاکستان بالای مناطق مرزی ولایت کنر فیرهای راکت صورت می‌گیرد. زلمی رسول گفت :»ما یک بار دیگر تقاضا می‌کنیم که باید به این حملات هرچه زودتر خاتمه داده شود. از اثراین حملات شماری زیادی از افغان‌ها جان‌های شان را از دست داده اند». او علاوه کرد که کشورش از پاکستان خواسته است که هرچه زودتر جلو این حملات را بگیرد.
وزیر خارجه افغانستان تاکید کرد که افغانستان می‌خواهد با پاکستان «روابط نزدیک و پرثمر» داشته باشد. مقامات افغان همواره پاکستان را متهم کرده اند که طالبان را پناه داده و از آنها حمایت کرده است، ولی پاکستان این ادعا را رد کرده و می‌گوید که این کشور خود قربانی تروریزم و خشونت گردیده است.
در مقابل پاکستان به افغانستان اتهام وارد می‌کند که این کشور طالبان پاکستانی را درخاک خویش پناه داده است، چنانچه این گروه پلان‌های عملیاتی‌شان را در خاک افغانستان ترتیب داده و حملات خود را در پاکستان انجام می‌دهند.
جان کوبیز نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان در اجلاس شورای امنیت گفت که در مناطق مختلف افغانستان، مخالفت‌های مسلحانه در برابر طالبان رو به افزایش بوده که به نظر او ایجاب یک ارزیابی عمیق را می کند.
او علاوه کرد: «ضرورت تامین امنیت، مردم عام را تشویق کرده است که خود اداره محل‌شان را به دست گیرند، ولی امکان آن وجود دارد که وضعیت در این مناطق وخیم گردد. این قیام‌های محلی ممکن است بر خلاف طالبان باشد، ولی این بدان معنی نیست که این قیام کنندگان طرفدار یک حکومت مرکزی قوی باشند».
براساس گفته‌های این نماینده سازمان ملل متحد، مردم عام به خاطر برخی اعمال طالبان دست به قیام زده اند و او به طور مشخص از بسته‌شدن مکاتب توسط طالبان یاد آوری نمود.
آقای کوبیز افزود که این اقدام به مفهوم تقاضای مردم افغانستان از دولت این کشور است که برای شان کارهای موثر را در راه تامین امنیت و رفاه مناطق شان انجام دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.