هشدار افغانستان به پاکستان: صبر مردم ما پایان می‌یابد!

/

رییس‌جمهور کرزی برای گفت‌وگو با جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا و مقام‌های ارشد پاکستانی در مورد روند صلح افغانستان به بروکسل سفر می‌کند.
ایمل فیضی، سخنگوی حامد کرزی روز دو شنبه گفت که رییس جمهور افغانستان امروز عازم بروکسل، پایتخت بلجیم می‌شود. فیضی تصریح کرد که این گفت‌وگو به ابتکار جان کری به منظور ترمیم مناسبات افغانستان و پاکستان به دنبال هفته ها کشیدگی بر سر مناقشه مرزی و پروسه صلح، انجام می‌شود.
یک مقام ارشد امریکایی نیز تایید کرده است که وزیر خارجه ایالات متحده امریکا می‌خواهد در این هفته میزبان مذاکرات مقام‌های افغانستان و پاکستان در بروکسل باشد تا در مورد آشتی با طالبان و سایر موضوع ها گفت‌وگو نمایند.
این مقام امریکایی به شرط فاش نشدن نامش، گفت که رییس‌جمهور افغانستان همراه با وزیر دفاع کشورش با لوی درستیز و وزیر خارجه پاکستان روز چهار شنبه گفت‌وگو می کنند.
جان کری روز سه شنبه در نشست وزیران خارجه ناتو در بروکسل شرکت می‌کند. او در این سفر اروپایی اش همچنان با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و چندین مقام اروپایی ملاقات می کند.
حکومت افغانستان شاکی است که پاکستان به وعده‌هایش برای کمک در روند صلح عمل نکرده است. ایمیل فیضی، سخنگوی رییس جمهور افغانستان گفت: «پیام ما به پاکستان دیگر کافی است، کافی است. این بار ما به پاکستان می‌گوییم که صبر مردم ما پایان می‌یابد و ما نمی‌توانیم منتظر بمانیم که پاکستان به عهد خود وفا کند».
روابط افغانستان و پاکستان در ده سال گذشته با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده است. افغانستان همواره از این همسایه اش خواسته است که در روند صلح کمک کند و مقام های پاکستان نیز وعده همکاری داده اند.
اما با نزدیک شدن به زمان خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، به نظر می رسد مقام های حکومت افغانستان از وعده های پاکستان ناامید شده اند. تحلیلگران به این باور اند که پاکستان به گروه طالبان به عنوان وسیله نفوذ در افغانستان بعد از خروج نیروهای بین المللی می نگرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.