هشدار امریکا از احیای القاعده در افغانستان

گزارشگر:11 حوت 1392 ۱۰ حوت ۱۳۹۲

به گفته مقامات امریکایی، در صورتی که نیروهای این کشور در پایان سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند، القاعده سازمان مبارزاتی خود را در این کشور احیا خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، فاروق القحطانی القطری، یکی از رهبران القاعده در افغانستان در حال استحکام بخشیدن به مناسبات محلی خود است و از تعدادی شبه نظامی کهنه‌کار برای آموزش نسل جدیدی از مبارزان استفاده می‌کند. mnandegar-3مقامات ارتش و اطلاعاتی امریکا مدعی هستند که از طریق حملات پهپادی و موشکی او و همراهانش را در ولایت‌های کوهستانی کنر و نورستان هدف قرار داده‌اند.
مایک روجرز، رییس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان امریکا دراین خصوص عنوان کرد که تعداد اعضای القاعده در افغانستان افزایش یافته است اما این افزایش به گونه‌یی نیست که امریکا در گذشته شناسایی کرده بود.
امریکا تقریباً از امضای قرارداد امنیتی با افغانستان برای حفظ حدود ۱۰ هزار نیرو در این کشور ناامید شده‌ و باراک اوباما، رییس ‌جمهوری امریکا پس از تماس تلفنی اخیرش باهمتای افغان خود حامد کرزی، از پنتاگون خواست تا طرح خروج کامل را آماده کند.
گفته می‌شود که القحطانی از روش‌های اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده استفاده می‌کند تا از شناسایی مکان اختفایش جلوگیری کند. همچنین به دلیل دور افتادن او از شاخه‌های اصلی القاعده، این گروه از طالبان افغانستان کمک می‌گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.