هشدار تکراری امریکا به کرزی: امضا کن ورنه می‌براییم!

گزارشگر:28 جدی 1392 ۲۷ جدی ۱۳۹۲

امریکا بار دیگر ضمن درخواست از رییس‌جمهور افغانستان برای امضای سریع پیمان امنیتی تاکید کرد، تاخیر در امضای این پیمان تاثیر منفی بر توانایی متحدان این کشور برای اجرای ماموریت خود در خاک افغانستان خواهد داشت.
به گزارش پی‌تی‌آی، معاون رسانه‌یی کاخ سفید در جمع خبرنگاران تاکید کرد، تاخیر در امضای پیمان امنیتی از سوی افغانستان تأثیر منفی بر اعتماد منطقه و همچنین اعتماد شرکا و متحدان ما برای انجام ماموریت خود در خاک این کشور خواهد داشت.mandegar-3
وی تصریح کرد، امریکا و سایر کشورهای همپیمان باید هرچه سریعتر در خصوص بستن پایگاه‌های نظامی در افغانستان و سطح نیروهای خود در این کشور تصمیم‌گیری کنند. بدون امضای پیمان امنیتی تصمیم گیری در خصوص این مسایل سخت و دشوار خواهد بود. همان طور که می‌دانید بدون امضای پیمان امنیتی ما نمی‌توانیم هیچ نیروی نظامی را در خاک افغانستان باقی نگه داریم.
گرچه هیچ ضرب‌الاجلی از سوی دولت امریکا برای امضای این پیمان تعیین نشده ولی این مقام امریکایی تصریح کرد، امضای این پیمان باید طی هفته‌های آینده و نه ماه‌های آینده انجام شود. وی افزود، زمانی که در خصوص نوع برنامه‌ریزی برای ادامه حضور نیروهای نظامی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی صحبت می‌کنید، معادله ساده‌یی وجود دارد. این ماموریت بر دو چیز متمرکز است: نخست مقابله با تروریسم و دیگری کمک و حمایت و آموزش نیروهای نظامی افغانستان.
این مقام امریکایی گفت، همه این چیزها مربوط به وزارت دفاع امریکا می‌شود و روندی سخت و پیچیده است که نیاز به برنامه‌ریزی جدی دارد. موضع ما کاملاً روشن است، اگر پیمان امنیتی به نتیجه نرسد پس از سال ۲۰۱۴ میلادی هیچ نیرویی از امریکا یا ناتو در افغانستان حضور نخواهد داشت. ماموریت نیروهای ناتو در افغانستان اواخر امسال به پایان خواهد رسید. امریکا به دنبال امضای پیمان امنیتی با افغانستان است تا بتواند ۸ تا ۱۲ هزار نیروی نظامی خود را پس از سال ۲۰۱۴ میلادی در این کشور باقی نگه دارد.
حامد کرزی رییس‌جمهور افغانستان علی‌رغم فشارهای شدید کاخ سفید گفته که پیش از انتخابات ریاست جمهوری در اپریل پیمان امنیتی با امریکا را امضا نخواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.