هشدار رییس سیا دربارۀ احیای القاعده در مرز افغانستان و پاکستان

گزارشگر:یک شنبه 25 دلو 1394 ۲۴ دلو ۱۳۹۴

mandegar-3سیا هشدار داد، گروه شبه‌نظامی القاعده می‌تواند بار دیگر در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان جان بگیرد و در همین حال داعش به عنوان رقیبی برای برخی از گروه‌های تروریستی موجود در این کشور جنگ‌زده تبدیل شده است.
به گزارش پایگاه خبری ایج، هشدار سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) در شرایطی مطرح می‌شود که ارتش پاکستان ۹۷ شبه‌نظامی القاعده در مناطق مرزی را بازداشت کرد.
جان برنان، مدیر سیا نسبت به همدستی القاعده با سایر گروه‌های شبه‌نظامی در مرز افغانستان و پاکستان و ایجاد چالش‌های امنیتی هشدار داد.
وی در جلسه کمیته اطلاعاتی سنا گفت: از آنجایی که ما نگران احیای القاعده در منطقه مرزی افغانستان و پاکستان هستیم، لازم است که جمع‌آوری اطلاعات و نیز کار با شرکای افغان و پاکستانی را با جدیت دنبال کنیم. حدود ۱۰۰ و یا اندکی بیشتر عضو القاعده در بخش‌های شرقی افغانستان وجود دارند. رهبران القاعده با برخی از سازمان‌های شبه‌نظامی در این منطقه همدست هستند؛ از جمله با طالبان.
برنان افزود: از آنجایی که آن‌ها تردد بسیاری در مرز دارند، از شکاف‌های امنیتی استفاده می‌کنند و داعش هم از برخی از عناصر آنها خصوصاً از شبه‌نظامیان طالبان که از این سازمان سرخورده شده‌اند، سوءاستفاده می‌کند. مقام‌های افغان هم قطعاً به داعش به چشم تهدیدی جدی نگاه می‌کنند. حدس می‌زنیم داعش چندین عضو در افغانستان داشته باشد اما این گروه به دلیل عملیات‌های نظامی به سایر سازمان‌های شبه‌نظامی متحمل شکست‌هایی شده است. آنها در اندونزی یا نیجریه، سومالی، یمن، لیبی و سایر مناطق در جنوب آسیا در حال قوت گرفتن هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.